Tizianův obraz z Kroměříže poletí do New Yorku, výměnou za El Greca

Česko bude půl roku bez svého nejdražšího obrazu. Tizianův obraz Apollon a Marsyas půjčí olomoucké arcibiskupství do Metropolitního muzea umění v New Yorku. Výměnou do olomouckého Arcidiecézního muzea na čas přibude jeden z obrazů slavného malíře a sochaře řeckého původu El Greca.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metropolitní muzeum umění v New Yorku | Foto: Creative Commons ShareAlike 2.5 Generic, Javier Carbaja

Tizianův Apollon a Marsyas odletí do New Yorku v únoru a bude tam zhruba půl roku. Návštěvníci Muzea umění Olomouc budou mít ale podle ředitele Michala Soukupa plnohodnotnou náhradu v podobě jednoho z obrazů El Greca.

Do Olomouce by měl dorazit v druhé půlce května. Součástí nové expozice muzea má být do září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tizianův Apollon a Marsyas bude půl roku v New Yorku, Olomouc získá výměnou El Greca, informuje Blanka Mazalová

„Vytvoříme jakousi niku a do té vsadíme zapůjčený obraz. Má 144 centimetrů na výšku a 101 centimetrů na šířku – bez rámu,“ popisuje Miroslav Kindl, vedoucí Arcidiecézního muzea.

El Greco se do Olomouce dostane výměnou za Tizianův obraz. „Obraz, který přivezeme z Metropolitního muzea, ještě nikdy nebyl ve střední Evropě představen,“ dodává Kindl.

Podobná výměna uměleckých děl, jaká se v těchto dnech odehrává mezi Metropolitním muzeem umění v New Yorku a Muzeem umění v Olomouci, které má pod správou i Arcidiecézní muzeum, se odehrává jen zřídka.

Tizian: Apollón a Marsyas | Foto: Galerie zámku Kroměříž

Na výběr podle zástupce ředitele Muzea umění Ondřeje Zatloukala dostali Olomoučtí v New Yorku z několika děl.

„Při jednání s Metropolitním muzeem nám bylo nabídnuto vícero autorů. Po určité době jsme se soustředili na El Greca, a dokonce jsme si vybírali z jeho nabídnutých obrazů. Dobrali jsme se k tomu jednomu. Řešme zápůjční smlouvu, a tak zatím nemůžeme zveřejnit, o jaké konkrétní dílo se jedná," říká Zatloukal.

Zatím se ví pouze to, že se jedná o pozdější dílo El Greca, doplňuje ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup.

„Získat El Greca z Metropolitního muzea v New Yorku nebyla jednoduchá záležitost. Ale jednodušší byla v tom, že si Metropolitní muzeum vyžádalo pro svou velkou výstavu Tizianovo dílo z Kroměříže. Pokusili jsme se recipročně získat náhradu, a protože New York velmi usiluje o Tiziana, muzeum nám nabídlo čtyři pět obrazů, z nichž jsme si vybrali právě El Greca.“

Který El Greco bude nakonec v obrazárně Arcidiecézního muzea v Olomouci k vidění, bude jasné až po uzavření všech smluv zhruba za měsíc.

Arcidiecézní Muzeum v Olomouci | Foto: Blanka Mazalová

Blanka Mazalová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme