Toulky hudební i fotografické přináší kniha Čechy hudební

Čechy hudební. Tak se jmenuje nová výpravná fotografická publikace, která právě přichází na pulty knihkupectví. Představuje pamětihodná místa související s hudbou v českých zemích. Svým objektivem je zachytil známý fotograf Otto Dlabola. Unikátní fotografie doprovodil texty hudební publicista Antonín Matzner.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hudba | Foto: Fotobanka stock.xchng

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, kde žili slavní hudební skladatelé nebo kde vznikala jejich díla? Otto Dlabola o tom nejen přemýšlel, ale také taková místa vyfotografoval.

Zní to celkem jednoduše. Jenomže fotografování míst spojených s téměř tisíciletou českou hudební historií mu trvalo skoro čtvrt století.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čechy hudební. Příspěvek redaktorky Zuzany Ptáčkové

"Zajímal mě vztah místa, kde mohla ta muzika vznikat, k té hudbě samotné. Jestli je tam něco takového jako genius loci, jestli se tam něco někde zachovalo - světlo, stín, kousek zdi. Těžko se to dá popsat, ale někde to bylo poměrně silné," říká Dlabola.

V knize najdete okolo dvou set černobílých fotografií. A nejsou to jen obrázky míst notoricky známých, jako je třeba Bertramka, Žofín nebo Hlahol. Autor vyfotografoval také třeba berounskou vilu Václava Talicha, vilu Rusalka ve Vysoké u Příbrami, kde je památník Antonína Dvořáka, nebo rodnou myslivnu Zdeňka Fibicha ve Všebořicích.

Pětadvacetiletá práce na knize, která představuje jakési toulky minulostí české hudby, byla toulkami i pro Otto Dlabolu. Všechna místa totiž navštívil vlakem nebo autobusem, protože nemá auto.

"Jsem rád, že jsem to všechno absolvoval, protože jinak bych tuhle zemi tak komplexně neviděl, od severu po jih, a opravdu všechno autobusem, vlakem. Krásný vzpomínky."

Fotograf zároveň dodává, že mnohá z míst, která ve své knize zachytil, dnes vypadají jinak. Někde se změnilo okolí a dnes už by je vyfotografovat tak, jak je ukazuje kniha, nešlo.

Marika Táborská, Zuzana Ptáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme