Tvrdohlaví po letech opět vystavují spolu. Sešli se v galerii v centru Litomyšle

Po osmi letech na jednom místě opět vystavuje skupina Tvrdohlaví. Práce takřka všech bývalých členů skupiny jsou k vidění v soukromé galerii Miroslava Kubíka v centru Litomyšle. Výstava Tvrdohlaví 2015 je součástí Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Skála u příležitosti uvedení nové knihy a otevření výstavy Skutečný příběh Cílka a Lídy

František Skála u příležitosti uvedení nové knihy a otevření výstavy Skutečný příběh Cílka a Lídy | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Tvrdohlaví vystavovali pokaždé buď cíleně, nebo udělali výstavu k výročí skupiny. V Litomyšli je to trochu jinak.

„Výstava v Litomyšli je zvláštní tím, že jsme ani vystavovat nechtěli a výročí nemáme,“ přiblížil scénárista a režisér Václav Marhoul, jeden z Tvrdohlavých, který byl od roku 1987 jakýmsi manažerem skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na vernisáži výstavy Tvrdohlavých v Litomyšli natáčela redaktorka Naďa Kubínková

„Dělat produkci pro Tvrdohlavé vždycky bylo jako dělat produkci na hřbitově – máte hodně lidí pod sebou, ale nikdo vás neposlouchá,“ poznamenal Marhoul.

Podle malíře Stanislava Diviše vznikla výstava v litomyšlské galerii Miroslava Kubíka hlavně díky přátelství.

„Když je vůle a chuť se sejít, tak se sejdeme, ale už takové ty teatrálnosti jako vyloženě skupiny, to už je jenom na ven, protože to vlastně oficiálně jakoby skončilo. Ale protože ta vůle je, tak vlastně nikdy nic nekončí,“ řekl Diviš.

Skupina Tvrdohlaví spojuje deset uměleckých individualit, jedním z nich je i výtvarník a také člen Divadla Sklep František Skála.

„Když se zakládali Tvrdohlaví, tak jsem měl k tomu velkou averzi, a vůbec jsem měl averzi ke všem skupinám a ke všem manifestům, protože jsem dost individualista. Ale když se zjistilo, že je to skupina složená z individuí a že je ta její strategie velmi široce postavená, že se v podstatě může cokoli, tak jsem souhlasil,“ zavzpomínal Skála.

Lidské vazby

Skupina na čas zanikla, ale zase se objevila na scéně. Podle Václava Marhoula díky tomu, že Tvrdohlavé nespojuje jen umění.

„Kdyby to bylo jenom o tom, že budeme skupina výtvarná a budeme vystavovat, tak si myslím, že už bychom dávno takhle nefungovali, neexistovali. To jsou lidské vazby,“ konstatoval Marhoul.

Členové skupiny tak spolu třeba chodí na pivo, a také se hádají. Na hádku prý došlo i při instalaci výstavy v Litomyšli. „Protože Péťa má fakt hrozný názory,“ stěžoval si s nadsázkou Jaroslav Róna.

Tvrdohlaví vystavují v Galerii Miroslava Kubíka po osmi letech od jejich poslední výstavy v Českém muzeu výtvarných umění v Husově ulici v Praze. Vystavená díla představují jak historickou, tak i současnou tvorbu jednotlivých autorů. V rámci výstavy s názvem Tvrdohlaví 2015 se představují Stanislav Diviš, Michal Gabriel, Zdeněk Lhotský, Stefan Milkov, Čestmír Suška, Petr Nikl, Jaroslav Róna, František Skála a Václav Marhoul.

Péťou měl Róna na mysli Petra Nikla, podle něhož není dobrý nápad, když má výstava osm kurátorů. „Je to dost taková drzá záležitost, že si jako autoři sami určují. Nemusí to pak být v pořádku,“ uvedl Nikl.

O umístění děl v prostoru galerie umělci válku nevedli, Tvrdohlaví se totiž řídí demokratickým hlasováním, jak přiblížil malíř a sochař Stefan Milkov. „Hlasovalo se, vždycky když bylo něco sporného. No a kdo s tím nesouhlasil a byl přehlasován, musel se podřídit,“ popsal Milkov.

V Litomyšli se prý hlasovalo jen v jednom případě. „A to o jednom našem členovi, který nebyl přítomen,“ řekl Milkov a prozradil, že se jednalo o Čestmíra Sušku. Suškova nepřítomnost prý nebyla rozhodující. „Máme heslo: Neměl nebejt,“ dodal Milkov.

V galerii v Litomyšli se potkalo osm Tvrdohlavých a každý k výstavě přistoupil trochu jinak. Například sochař Michael Gabriel vybral díla z 80. let, z doby, kdy Tvrdohlaví vznikli.

„Ten nápad je samozřejmě potkat se,“ vysvětlil. „Myslím, že by bylo lepší, kdyby se ta výstava udělala i s ohledem na minulost a na to, kde vlastně ta skupina skutečně existovala, protože my jsme se po třetí výstavě v podstatě rozpustili,“ řekl Gabriel.

„Asi by bylo dobrý, kdyby ta případně další výstava byla udělaná kurátorsky a udělaná i s ohledem na tu historii,“ dodal výtvarník.

Naopak Zdeněk Lhotský přivezl do Litomyšle své nové práce. Lhotský si pochvaloval město i prostor galerie.

„Já si neumím představit, že bych tady třeba udělal samostatnou výstavu, prostor je opravdu hodně velkej a je fakt šťastnej. Vůbec to město… V tomhle městě nemůže bejt nikde negativní atmosféra, to je opravdu zázrak,“ podotkl Lhotský.

Výstava je naplánovaná do 28. srpna.

Naďa Kubínková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme