Učitelka jógy protestovala v londýnské galerii proti věznění Aj Wej-weje nahotou

O osudu čínského umělce Aj Wej-weje ví celá Británie. Nikoliv jeho londýnská výstava, ale svérázný protest proti jeho zadržování zaplnil totiž stránky všech novin. Učitelka jógy Charlotte Eatonová protestovala vlastním tělem. Londýnskou galerii Tate Modern se procházela nahá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aj Wej-wej při otevření londýnské výstavy v říjnu 2010 | Zdroj: Reuters

Dvaatřicetiletá učitelka jógy Charlotte Eatonová ze severního Londýna uspořádala svůj protest v sále Turbine v pondělí několik hodin před závěrem výstavy díla Aj Wej-weje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Netradiční protest proti věznění čínského umělce přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník Milan Kocourek

Sálem se procházela nahá, na svém těle měla pouze nápisy „Děkuji ti Aj Wej-weji“ a „Svoboda“.

Její protest byl jen krátký, protože učitelka prý nechtěla, aby ji museli zřízenci z galerie vyvést.

Podle zpravodaje londýnského večerníku Standard, který protestu přihlížel, bylo v galerii asi 40 návštěvníků a několik zřízenců, ale nikdo se nepokusil Eatonovou zastavit. Někdo naopak zakřičel bravo!

Výstava čínského umělce se sestávala ze stovky milionů slunečnicových semínek z porcelánu o celkové váze kolem deseti tun. Mezi veřejností měla velký ohlas, od října loňského roku ji navštívily dva miliony lidí.

Po zatčení Aj Wej-weje 3. dubna na pekingském mezinárodním letišti odstartovala po celém světě vlna protestů, do které se zapojila i galerie Tate Modern. Její vedení vydalo prohlášení s vyjádřením obav o osud umělce a na budovu galerie nechalo umístit velký transparent s výzvou „Propusťte Aj Wej-weje“.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme