Umělci v sobotu začnou odlévat srdce ze svíček pro Havla

Tisíce svíček, které před Vánocemi a koncem roku rozsvítili lidé ve městech ČR za Václava Havla, najdou své uplatnění. Už v sobotu začnou umělci odlévat z vosku, který zbyl, srdce. Právě symbol srdce totiž tvořil nedílnou součást podpisu prvního polistopadového prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svíčka s fotografií Václava Havla, Václavské náměstí 23. 12. 2011 | Foto: Jana Šustová

Za nápadem stojí výtvarníci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský. Záměr odlít voskovou plastiku oznámili poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po smrti Václava Havla.

Jako zázemí využijí kulturní centrum Trafačka v pražských Vysočanech. Organizátoři shánějí dobrovolníky, kteří jim s prací pomohou.

„Občané se mohou zapojit už do příprav, které děláme v pražské Trafačce. Tady chystáme jakési území, budujeme stoly, kde se záležitost bude moci technicky odehrát. Všechny svíčky, kterých jsou opravdu desítky kubíků, je potřeba vyloupat z obalu. Polovinu máme už v prostorách navezenou,“ řekl Lukáš Gavlovský v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden z autorů nápadu na voskové srdce ze svíček pro Václava Havla, výtvarník Lukáš Gavlovský, byl hostem večerních Ozvěn dne.

Dodal, že od pátku a hlavně od víkendu se bude zároveň s čistěním svíček i odlévat do určité formy vosk. Zatím podle něj nelze říct, kolik lidí se do akce zapojí.

„Dnes jsme teprve zveřejnili tu informaci a zatím nemáme zpětnou vazbu. Necháme se trošku překvapit, ale bylo by ideální, kdyby na Trafačce mohlo být kolem stovky lidí, kteří by přišli třeba na hodinu nebo na půl dne,“ přiblížil.

Podobné akce podle něj budou i v dalších městech, například v Brně nebo Plzni. „A my bychom z těchto měst chtěli získat už jen ten vosk. A připadá nám důležité, že se do toho zapojí i jiná místa ČR," uvedl.

Srdce by podle výtvarníků mělo být duté, velké asi 2,5 metru a mělo by být možné do něj vstoupit. „Byla by to vlastně jakási vosková stěna, bude mít svoji vůni, svoji hmatovost, protože vosk ač bude ztuhlý, je zajímavý na dotek. A doufáme, že se ta socha bude na veřejnosti vyvíjet. Samozřejmě ne destruktivním způsobem,“ dodal výtvarník.

Socha by měla stát od 9. února do 10. dubna na piazzetě Národního divadla. Její další osud zatím není jasný.

ČRo, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme