Uměleckoprůmyslové museum zřejmě získá vzácný Muchův cyklus Otčenáš

Pražské Uměleckoprůmyslové museum získá ve čtvrtek do svých sbírek soubor děl Alfonse Muchy. Podle informací Radiožurnálu půjde o vzácný soubor 23 grafických originálních listů cyklu Otčenáš. Muzeu, které je příspěvkovou organizací ministerstva kultury, ho daruje mecenáška umění Věra Neumanová, která se po druhé světové válce trvale usadila ve Švýcarsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze | Foto: Filip Jandourek

Jde o cyklus nevyčíslitelné hodnoty a pro muzeum je to největší dar od roku 1995, kdy získalo do své správy Karlštejnský poklad.

Podle ředitelky muzea Heleny Koenigsmarkové je to kolekce, jejíž část byla vystavena v Obecním domě. Šéfka muzea nechce prozradit, o jaké dílo přesně jde, ale podle zdrojů Radiožurnálu jde o vzácný cyklus 23 grafických originálních listů k souboru Otčenáš. Slavný malíř se pro něj nechal inspirovat známou modlitbou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O získání vzácného souboru děl Alfonse Muchy pro UMPRUM informuje redaktorka Michaela Vetešková

Kolekci vlastnila rodina Neumanů, která měla v Praze před druhou světovou válkou malou továrnu na barvy. Kvůli svému židovskému původu museli bratři Neumanové pod cizí identitou uprchnout z Československa do Venezuely. Tam si o několik později založili velkou továrnu na výrobu barev a začali sbírat umění.

Lothar Neuman se pak oženil s paní Věrou a založili spolu nadaci na podporu umění. „V 60. letech si zakoupili zámeček blízko Ženevy ve Švýcarsku a tam své sbírky postupně začali zpřístupňovat veřejnosti. Oni jako jedni z prvních objevili secesi,“ říká Koenigsmarková o rodině Věry Neumanové, se kterou má vedení Uměleckoprůmyslového musea dlouhodobě velmi dobré osobní i pracovní vztahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ředitelkou Uměleckoprůmyslového musea mluvila redaktorka Michaela Vetešková

„V 70. letech v zahraničí zakoupili a dali dohromady tento soubor Muchových děl. Oni sbírali secesi, ale francouzskou, měli třeba úžasnou sbírku francouzského skla. Postupem doby založili nadaci a začali vystavovat své sbírky,“ popisuje Koenigsmarková. Nyní se 80letá Věra Neumanová rozhodla cennou sbírku věnovat pražskému muzeu.

Podle ředitelky muzea je cyklus velmi dobře zachovaný a může tak být prakticky okamžitě vystaven. „Pokud by to dílo bylo trvale vystaveno, tak by se na něj mohli opravdu jezdit dívat i lidé ze zahraničí, protože to je velice významná součást díla Alfonse Muchy z toho nejlepšího období kolem roku 1899. Je v mnohém velice příznačná i pro proces jeho tvorby,“ vysvětluje Koenigsmarková.

Michaela Vetešková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme