Uměleckoprůmyslové muzeum otevírá ojedinělou výstavu Angličáci - Matchbox

„Vezmi svého angličáka na výstavu!“ zní výzva uměleckoprůmyslového muzea v Praze, která dnes otevře výstavu Angličáci - Matchbox. Podobně rozsáhlá a odborně zpracovaná výstava zatím nemá v Evropě obdoby a je to poprvé, co se tímto fenoménem zabývá specializované muzeum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzácný tzv. předprodukční model Matchbox Yesteryear  z 60. let, jehož cena se dnes jen kvůli šedivým pneumatikám pohybuje tisíc dolarů

Vzácný tzv. předprodukční model Matchbox Yesteryear z 60. let, jehož cena se dnes jen kvůli šedivým pneumatikám pohybuje tisíc dolarů | Foto: Alexandr Pícha

„Výstavu jsme koncipovali pro nejširší veřejnost, takže si na své přijdou jak sběratelé modelů Matchbox, tak i třeba tatínkové, kteří mají někde doma schovaná autíčka. Připravena je i herní zóna pro děti,“ říká Marie Míčová, kurátorka výstavy.

„Jedna část expozice je sběratelská, kde jsou veteráni, a druhá část chápe autíčko jako hračku. Odpovídá tomu i způsob instalace, který je hravější, barevnější. Autíčka pochází z mnoha různých prostředí,“ popisuje Míčová, podle které jsou vystavovaná autíčka fenoménem, který zasáhl mnoho generací.

Exponáty výstavy pocházejí ze dvou soukromých sbírek - od Angličana Alexandra Goldscheidera a z pozůstalosti českého sběratele Tomáše Frýda. A když už svého angličáka na výstavu vezmete, samozřejmě nebude chybět hrací koutek, kde můžete vyzkoušet dojezdovou dráhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V umělecko-průmyslovém muzeu v Praze budou k vidění skvosty v rámci výstavy Angličáci - Matchbox

Na výstavu bude asi 1500 modelů, přičemž nejde ani tak o hračky, jako o sběratelské artefakty, které mají velkou hodnotu. Vybrat největší skvosty je přitom velmi těžké.

„Firma Matchbox vyrobila asi pět miliard modelů, dá se říct, že je to nejrozšířenější užité umění v dějinách lidstva. V současné době existuje zhruba sedmnáct tisíc druhů různých modelů, které navíc mají spoustu barevných, konstrukčních, technologických a dalších variant,“ vysvětluje Alexandr Pícha z Českého rozhlasu, který je spoluautorem knihy Matchbox Models of Yesteryear 1956 - 72.

Na sběratele se firma Lesney začala zaměřovat více ve třicátých letech 20. století, kdy začala posouvat velikost svých modelů směrem k tzv. královské velikosti, což je 1:43. Mezi modely se přitom najdou opravdové rarity.

„Třeba model Fordu T od firmy Matchbox nebo Lesney, měl by být v červené barvě. Pokud by byl třeba v černé a prokázalo by se, že jde o předprodukční model, jeho hodnota by byla opravdu vysoká. Nejdražší model, který byl kdy vydražen, je nákladní automobil Euclid ze série Major, která měla být vyráběna v polovině 50. let, za kterého zájemce zaplatil deset tisíc liber bez dražebních poplatků,“ uvádí příklad Pícha.

První model Matchbox z roku 1953 před replikou své větší předlohy z roku 1948

Nedílnou součást modelů od počátku tvořil obal, jemuž byla věnována velká pozornost. Původní myšlenka byla vytvořit auta tak malých rozměrů, aby se vešla do krabiček od sirek.

„Mělo to velmi praktický důvod, protože anglické děti si nesměly začátkem 50. let nosit do školy větší předměty, se kterými by si hrály, než které by se vešly do krabičky od sirek. Jeden ze zakladatelů firmy Lesney Jack Odell vytvořil své dcerce model malého parního válce, což byl fantastický marketingový tah. Děti pak chodili za Jacka Odellem, že chtějí stejný model.“

A inspiraci našla firma Lesney - která s Matchboxi začínala - u sirek české formy Solo. Jacku Odellovi se líbil nordický charakter obalu, na krabičkách byl totiž vyobrazen severský hrázděný dům. Designéři firmy Lesney pak drželi tento design až do poloviny 60. let.

Tomáš Pavlíček, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme