Uměleckoprůmyslové muzeum se stěhuje kvůli rekonstrukci, skončit má v roce 2016

Dlouho plánovaná oprava budovy pražského Uměleckoprůmyslového muzea by se měla naplno rozběhnout na začátku roku. Do nových prostor se přestěhují nejen některé sbírky, ale i část zaměstnanců. Sklady pro vzácné expozice už vznikají v pražských Stodůlkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze | Foto: Filip Jandourek

Stěhujeme se už nejméně půl roku, protože rozsáhlé sbírky vyžadují pozornost a různý způsob zabalení, popisuje ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

„Rekonstrukce probíhá za provozu už od června. Pracuje se na střeše, na půdě. Provoz musí být ukončen, aby stavba mohla pokračovat v plném rozsahu,“ dodává Koenigsmarková.

Stálá expozice je otevřena do 4. ledna. Poslední výstava pojmenovaná Vně a vnitř končí v současném muzeu 11. ledna. Poté se budova návštěvníkům uzavře na zhruba dva roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum se kvůli rekonstrukci stěhuje. Opravy historické budovy přiblížila ředitelka muzea Helena Koenigsmarková.

Generální rekonstrukce budovy pravděpodobně skončí ve druhé polovině roku 2016. Renovace se dočkají všechny historické prostory dosud užívané jako depozitáře.

Trojnásobně se tak rozšíří výstavní prostory a dvojnásobně se zvětší místo pro stálou expozici. První výstava se v historické budově představí v roce 2017.

V půdním prostoru vzniknou moderní pracoviště pro část zaměstnanců. Další pracovníci využijí nový Centrální depozitář Uměleckoprůmyslového muzea, který vzniká v Červeňanského ulici v pražských Stodůlkách. Dokončen by měl být ve druhé polovině příštího roku.

Rekonstrukce pražského Uměleckoprůmyslového muzea by podle odhadů měla stát celkem zhruba 530 milionů korun. Částka vyčleněná na opravu budovy se blíží 300 milionům korun a výstavba nového depozitáře přijde na asi 231 milionů korun, přibližuje Helena Koenigsmarková.

„Hrazeno je to z programu Národní kulturní poklad, ze kterého se také financuje oprava Národního muzea, Národní knihovny a Národního technického muzea,“ vysvětluje Koenigsmarková.

K nejcennějším uceleným kolekcím ze stálých sbírek muzea patří dílo proslulých fotografů Josefa Sudka a Františka Drtikola. Ve světě je hodně ceněná i sbírka skla, keramiky a porcelánu.

Michaela Vetešková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme