Umění napříč kontinenty. Mezi památkami UNESCO přibylo 17 staveb od Le Corbusiera

Seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se rozšířil o 17 staveb švýcarsko-francouzského architekta Le Corbusiera. Nacházejí se na území sedmi států a vznikly v rozmezí zhruba 50 let. Podle komise stavby výjimečným způsobem obohatily moderní architekturu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Villa Savoye | Foto: Centre Pompidou

Podle serveru The Local bylo o zařazení Le Corbusierových staveb na seznam rozhodnuto se zpožděním. Komise totiž zasedala v Istanbulu a jednání muselo být kvůli neúspěšnému pokusu o státní převrat o den odloženo.

Jednotlivá architektonická díla stojí v Argentině, Belgii, Francii, Německu, Indii, Japonsku a Švýcarsku. Na seznamu je například komplex budov v Čandígarhu, Národní muzeum západního umění v Tokiu, klášter La Tourette nebo kaple Panny Marie na výšinách v Ronchamp.

UNESCO si cení toho, že vybraný soubor staveb „podává svědectví o vzniku nového architektonického jazyka, který se zcela rozešel s minulostí“. Stavby prý také vyhověly potřebám měnící se společnosti a přispěly k internacionalizaci architektury.

„Le Corbusierova díla jsou ústředním příspěvkem k moderní architektuře,“ okomentovala rozhodnutí organizace UNESCO švýcarská vláda. Díky zařazení na seznam světového dědictví teď budou mít stavby snazší cestu k získání prostředků na památkovou péči, upozornila agentura Reuters.

Známý architekt, vlastním jménem Charles-Édouard Jeanneret-Gris, se narodil v roce 1887 ve Švýcarsku. Od roku 1920 si nechal říkat Le Corbusier, inspirován jménem svého dědečka z matčiny strany Lecorbesierem.

V roce 1930 se stal občanem Francie, kde také v roce 1965 zemřel. Jeho tvář dnes zdobí švýcarskou desetifrankovou bankovku. Pro Le Corbusierovy stavby je charakteristický důraz na funkčnost, výrazné linie a moderní materiály jako beton, železo a sklo.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme