Unikátní sbírka Muchových plakátů dorazila z Ameriky do Prahy

Sto šestnáct Muchových plakátů dorazilo ráno z amerického Connecticutu do Prahy. Téměř kompletní sbírku v Obecním domě poprvé vystaví někdejší tenisové eso Ivan Lendl. Ten ji dal dohromady a dlouhodobě vlastnil. Výstava s názvem Ivan Lendl: Alfons Mucha, která začne příští týden, tak bude mít v české metropoli světovou premiéru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát Alfonse Muchy (1896)

Plakát Alfonse Muchy (1896) | Foto: Wikimedia, public domain

Bedlivě střežená nákladní auta se 150 dřevěnými bednami zastavila u Obecního domu už po osmé ráno.

„Cestovala ze státu Connecticut a kvůli dvěma nadrozměrným dílům se ta doprava rozdělila. Část šla přes Londýn a druhá část šla přes Lucemburk. Plakáty jsou zajištěny, jsou zabaleny tak, aby se nepoškodily. Bezpečnost je zajištěna dvěma zásahovými vozidly a týmem ochranky," říká správce sbírky Richard Fuchsa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evelyna Kulíšková

„Je to nejrozsáhlejší sbírka Muchovy tvorby pro tisk, která kdy byla na světě k vidění. Návštěvníci budou moci spatřit více než 150 artefaktů, mezi něž se řadí především Muchovy plakáty, dále ovšem také kalendáře, dekorativní pohlednice nebo obaly na potravinářské výrobky," popisuje mluvčí výstavy Pavlína Stránská.

Aby především malby vynikly, bylo nutné upravit výstavní prostory.

„My jsme zúžili sály a záměrně změnili jejich proporci. Zúžením sálu vzniká proporce klasické převýšené obrazárny. Obrazy jsou vystavovány ve více řadách a vzniká efekt obrazové smrště, který jsme si chtěli vychutnat," vysvětluje architekt výstavy Ďuro Smolen s tím, že nejprve je ale potřeba dokončit sádrokartonové nástavby na stěnách, všechny exponáty vybalit a seřadit. První plakát tak speciální firma pověsí až během zítřka.

Čekají se davy návštěvníků

O Lendlovu sbírku Muchových plakátů projevily zájem i evropské nebo asijské galerie, na davy návštěvníků se ovšem připravuje také Obecní dům. Kvůli očekávanému zájmu příchozích musí být instalovány turnikety a také speciální větráčky, aby vystavené plakáty nepoškodila vlhkost.

Vynaložená námaha za to prý ale stojí. Jak se svěřil ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek, světovou premiéru výstavy vnímá tak trochu jako Muchův návrat domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě Alfonse Muchy mluvil ve vysílání Radiožurnálu kurátor Karel Srp

„Mucha tady samozřejmě přítomen je, je autorem řady maleb, řady vitráží, a dokonce navrhoval i vzory pro některé tkané závěsy. Přitom Mucha, Obecní dům a secese jsou tři věci, které k sobě naprosto jasně patří. Takže ten velkolepý návrat jeho plakátové tvorby, která z Muchy udělala světovou celebritu, je opravdu satisfakce Muchy ve vztahu k Obecnímu domu."

U příležitosti výstavy byly vydány i reprodukce některých vystavovaných děl. Podle kurátora výstavy Karla Srpa půjde o dokonale provedené tisky. Muchovo jméno prý velmi poškodily některé špatné reprodukce hlavně z 80. let minulého století.

„Ty už kromě motivu nemají s Muchou nic společného, je to otřesný paskvil.“

Výstava se otevře 10. dubna a potrvá do konce července. 29. dubna se pak na expozici pokrokových plakátů, které v 19. století sloužily reklamě, přijede podívat i majitel sbírky Ivan Lendl.

Igor Maňour, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme