UPM získalo cenné dokumenty z ateliéru Františka Drtikola

Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum získalo cenné dokumenty o činnosti a životě v ateliéru Františka Drtikola. Podařilo se mu je získat díky výzvě Českého rozhlasu, aby se posluchači pokusili vypátrat ztracené skleněné negativy či dosud neznámé snímky jednoho z nejslavnějších fotografů 20. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akt Vlna od Františka Drtikola je zpátky v Praze | Foto: ČTK/AP

Kurátor fotografických sbírek Uměleckoprůmyslového muzea Jan Mlčoch potvrdil, že na muzeum se pak obrátila dcera Drtikolova přítele Edvarda Beaforta a předala mu několik alb.

„Je to vynikající zdroj, který bude ještě v budoucnu zpracováván, protože od žádného z žáků Františka Drtikola nemáme tak ucelenou zprávu o dění v Drtikolově ateliéru,“ říká Jan Mlčoch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková

Kurátoři Uměleckoprůmyslového muzea dokonce od rodiny paní Beafortové získali tři obrazy Františka Drtikola. Namaloval je koncem 30. let a patří k vrcholnému období jeho malířské tvorby.

I když Uměleckoprůmyslové muzeum pátrá po osudu stovek a možná i tisíců ztracených deskových negativů Františka Drtikola, nejvíc cenné jsou autentické fotografie. Na aukcích se prodávají až za půl milionu korun, ověřené originály až skoro za dva miliony.

Nejcennějším snímkem Muzea je fotografie s názvem Vlna. Její levnější variace byla nedávno vydražena za 400 tisíc euro.

Kolekce z depozitářů Muzea patří českému státu, spravuje ji příspěvková organizace ministerstva kultury a je nemyslitelné, aby s Drtikolovým odkazem obchodovalo. Za to má na stole stále dost žádostí o zápůjčky do celého světa.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme