V areálu bohnické léčebny vystavují mladí umělci

Z budovy bývalé prádelny v Psychiatrické léčebně v Bohnicích se stal prostor pro současné umění. Dnes se tam poprvé veřejnosti otvírá výstava zvaná Instituceum. Najdete na ní díla více než desítky českých výtvarníků. Jejich práce se zaměřují především na téma instituce, a to právě včetně léčebny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi ploty | Foto: Radio Wave

„Ústředním objektem celého projektu je bývalá bohnická prádelna, která do devadesátého roku sloužila skutečně jako prádelna pro bohnický areál. V devadesátých letech to zkrachovalo a prostor osiřel. Stal se skladem pro klecová lůžka a další vyřazené vybavení,“ říká David Kašpar, za kterým s prosbou oživit prostor areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích, přišel sám ředitel této instituce Martin Hollý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zuzana Filípková o výstavě s názvem Instituceum

Tak vznikla spolupráce, jejímž výsledkem je nově otevřená výstava v prostoru prádelny zvaná Instituceum. „Primárně mi, co jsem v léčebně, šlo o to, najít možnosti, které by léčebnu otevřely víc, než to, že na vrátnici neděláme velké kontroly,“ uvádí Hollý. „Aby prostor léčebny, který je nádherný, začal být lákavý pro veřejnost a nejen ve víkendech, kdy probíhají Mezi ploty nebo Babí léto,“ dodává Hollý.

Velkým tématem je otázka, která je už pár let ve vzduchu a to, zda je koncentrace lidí s duševními problémy na jednom, prakticky izolovaném místě, dobrá pro léčbu pacientů.

„Existují příklady podobných léčebenských zařízení v Evropě, které si tento stav před třiceti - dvaceti lety uvědomily a prošly jakousi transformací, na jejímž konci bylo de facto rozpuštění areálů a rozdělení pacientů podle typu léčby do nějakých chráněných bydlení,“ podotýká Kašpar.

Instituceum nabízí 6 video performancí a 4 instalace od autorů jako je Eva Koťátková, Petr Skala, Ondřej Brody nebo autorské duo MINA - Milan Mikuláštík, Jan Nálevka.

„Z těch nejetablovanějších umělců je tady Pavel Vomel, který tady má dílo už z devadesátých let. Inspiroval se tím, že znal místního arteterapeuta, který mu daroval prostěradlo poznamenané tím, co se na něm pravděpodobně dělo,“ představuje jeden z exponátů kurátorka výstavy Karina Kottová. „Protipólem k tomu - Jana Kochánková - zase pracuje s prostěradlem z prádelny a zakryla pod něj věci, co jsme tady našli,“ přidala.

Výstavu si můžete do konce června prohlédnout v bývalé prádelně každou neděli od 14 do 19 hodin.

Zuzana Filípková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme