V Balkovech na Klatovsku místní postavili kapličku zasvěcenou Cyrilu a Metodějovi

V Balkovech, malé vesničce nedaleko Dolan na Klatovsku, stojí nová originální kaplička zasvěcená Cyrilu a Metodějovi. Projekt inicioval jeden z místních chalupářů, návrh obstaral sochař Václav Fiala a kapličku si během tří týdnů postavili sami obyvatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba kapličky v Balkovech na Klatovsku | Foto: Jitka Englová

„Tady v obci jsou lidé, kteří jsou velmi činorodí a mají zájem se sejít a vždycky o něčem mluvit a něco připravit. Teď šlo o to, kdy se mají scházet. Tak jsem si říkal, když tu uděláme kapličku a zasvětíme ji některému svatému, tak vlastně budeme mít každý rok ve stejný den pouť a to je příležitost, aby se celá obec sešla,“ vysvětluje autor nápadu Jiří Štancl.

Cyrila a Metoděje místní zvolili ze dvou důvodů. Zaprvé se v nedalekých Dolanech koná jen o několik dní dříve pouť na svátek svatých Petra a Pavla, lidé tedy budou mít méně práce s přípravami. Druhým důvodem je letošní výročí 1150 let od příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu.

„Před uzavřením stavby stříškou jsme tam vložili věci, o kterých nechci mluvit. Jsou tajemstvím a za tisíc let je lidé objeví a budou vědět, jak jsme žili. Téměř každá rodina z Balkov tam něco vložila,“ dodává Štancl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Jitka Englová se podívala na novou kapličku v Balkovech na Klatovsku

Autorem originální stavby je klatovský sochař Václav Fiala, slovanským věrozvěstům se přitom nevěnoval poprvé.

„Doktor Štancl si všiml, že jsem se účastnil soutěže na pomník, který měl před brněnským Petrovem připomínat příchod Cyrila a Metoděje, tak po mně chtěl, abych vymyslel nějakou kapličku. Já jsem chtěl samozřejmě udělat kapličku, která bude trošku originální a která bude mít formu klasickou,“ vysvětluje Fiala.

Výsledkem je zhruba pět metrů vysoká stavba, která jakoby vyrůstá ze skály. Spodní část připomíná nohu houby, v horní části je pak hranol se čtyřmi nikami pro obrazy, stříška a na samém vrcholu zlacený křížek.

Stavba kapličky v Balkovech na Klatovsku | Foto: Jitka Englová

„Má pracovní název Křesťanská houba, která vyrostla na pohanské skále. Vypadá trošku jako houba, která se uchytila na kusu velkého pětitunového kamene a zvolna vyrostla až ke zlatému křížku, který je proti Doubravě,“ popisuje sochař.

Výstavba trvala od přípravy základů až po usazení křížku tři týdny. „Celé to bylo v takové neuvěřitelné pohodě a s takovou chutí si to všichni dělali, každý přiložil ruku k dílu. A jsem rád, že žiji v době, kdy si lidé v malé vesničce postaví originální kapličku,“ upozorňuje Fiala.

„Zkraje jsme o tom pochybovali, že to tu nebude sedět. Ale je to hezké. Pro příští generace tu po nás něco zbude,“ uzavírá jeden z obyvatel Balkov Karel Bosák.

Místní kaplička Cyrila a Metoděje v Balkovech je teprve třetí stavbou v Plzeňské diecézi zasvěcenou slovanským věrozvěstům. V budoucích letech ji ještě doplní další obrazy s touto tematikou.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme