V Berlíně začíná další výstava o nacistické policii

V Berlíně se dnes otevírá, po krátké době druhá výstava, věnovaná nacistické minulosti Německa. Tentokrát se zaměřuje na úlohu policie v letech třetí říše. První poválečná výstava o Hitlerovi, která před pár týdny skončila v Berlíně, trhala návštěvnické rekordy. Ukázalo se, že jak Němci, tak i cizinci dodnes hledají odpověď na otázku, čím si fašistický vůdce dokázal podmanit davy. Dnes v Německém historickém muzeu začíná další výstava věnovaná nacistické minulosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínská výstava o nacistické policii

Berlínská výstava o nacistické policii | Foto: Klára Stejskalová

Tvůrci expozice nazvané Ordnung und Vernichtung, tedy pořádek a zkáza, jednoznačně vyvracejí mýtus, že příslušníci pořádkové a kriminální policie byli pouze profesionálové a s nacismem neměli nic společného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Stejskalové o berlínské výstavě o nacistické policii

„486 exponátů na tisíci metrech čtverečních vyvolává působivý dojem, ale zároveň poskytuje dost místa pro prezentaci, diskusi, komentáře. Chceme touto velkou sérií přispět k debatě o nacistických zločinech,“ říká ředitel Muzea profesor Hans Ottomeyer.

Organizační propojení policie a SS ovlivňovalo chod všech složek bezpečnostního aparátu Hitlerovského Německa i chování jednotlivých policistů. Na jedné z map východní Evropy jsou zaznamenána masová vyvražďování a zločiny, kterých se němečtí policisté dopouštěli na civilním obyvatelstvu v Polsku a v Sovětském svazu. Těch případů jsou stovky a obětí desetitisíce.

„Ta odhalení, co policie v době 3. říše dělala, pro mne byla skutečně šokující,“ přiznává jeden ze spoluautorů výstavy hrabě Detlef Schwerin.

Na rozdíl od příslušníků gestapa a bezpečnostní služby SD, téměř všichni policisté po válce dál pokračovali ve službě. S výjimkou několika nejvyšších velitelů, jako byl Daluege, který byl za válečné zločiny popraven po válce v Československu, nebyl nikdo po zásluze potrestán. Jeho zástupce generál Adolf Bomhard vyklouzl s dvěma lety vazby. Ve svém rodném Bavorsku dál požíval úcty a v šedesátých letech se dokonce stal starostou v Prienu am Chiemsee.

Před několika měsíci vyvolala v Německu rozruch obsáhlá odborná publikace dokazující podíl řady německých diplomatů na nacistických zločinech. Teď přišel podle doktora Schwerina čas objektivně posoudit i vinu konkrétních příslušníků pořádkové a kriminální policie.

A proč až 66 let po válce? ‚Protože viníci mezitím zemřeli a to uvolnilo cestu k diskusi.‘ I v případě této výstavy její autoři doufají, že přinese poučení a bude sloužit jako studijní materiál i dnešním policistům.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme