V Centru současného umění DOX začíná výstava o Janu Kaplickém

V pražském Centru současného umění DOX byla dnes večer zahájena výstava s názvem "Jan Kaplický - Vlastní cestou". Návštěvníci si mohou od 16. dubna do 2. srpna prohlédnout zajímavosti z práce i života významného architekta, který zemřel v zimě minulého roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Architekt Jan Kaplický a výtvarnice Adriena Šimotová získali 8. 11. 2007 čestné doktoráty Vysoké školy uměleckoprůmyslové. | Foto: Tomáš Vodňanský

Výstava sleduje dílo Kaplického na dvou rozsáhlých panelech. K dispozici je také celá řada modelů a nechybí ani dva filmy, které se promítají na zeď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu o architektovi Janu Kaplickém představil v Ozvěnách dne ředitel výstavního centra DOX Leoš Válka.

„Naším cílem bylo vybudovat Kaplického svět, to znamená Kaplického bohatě tvarový a barevný svět. Svět, ve kterém představíme více než 50 jeho architektonických modelů, které jsou umístěny na nízkých stolech. Na zemi je obrovský růžový koberec ve tvaru rozlité růžové barvy – to byla jeho typická barva,“ vysvětlil ředitel výstavního centra DOX Leoš Válka.

Podle něj jde o výstavu, která by měla přinést ucelenou představu o tom, kdo to byl Jan Kaplický, co dělal a jaké za sebou zanechal dílo.

Renomovaný architekt, který je v Česku spojován především s návrhem nové budovy Národní knihovny, která měla vyrůst na Letné, zemřel nečekaně loni v lednu. Jeho nejznámější stavby stojí v Británii, kde Kaplický dlouhá léta žil.

Zuzana Filípková, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme