V chráněné dílně vznikají v projektu Trashmade šperky z elektroodpadu

Z nepoužitelného televizoru nebo počítače lze vyrobit slušivé náušnice, elegantní nástěnné hodiny či manžetové knoflíčky. Nejdřív je ale nutné se nefunkčních elektropřístrojů správně zbavit - tedy odvézt je do sběrného dvora a neházet do popelnice. S nápadem, jak elektroodpad využít a zároveň učit lidi recyklovat, přišel jeden z českých kolektivních systémů, který nepotřebné pomocníky v domácnosti likviduje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikroelektronika

Mikroelektronika

‚Nový život pro staré elektropřístroje‘ - tak by se dal shrnout projekt s názvem Trashmade společnosti REMA systém, která recykluje elektrošrot. Na projektu se podílí skupina umělců, designérů, klienti chráněných dílen a další. Společně oživují části starých elektrozařízení, které fascinují různorodostí tvarů, barev a materiálů. Díky celému týmu tak dostávají nový tvar, funkci i životní náboj.

„Chceme ukázat, že ten problém tady je, ale dá se z něj udělat něco zajímavého, hezkého,“ říká jeden z autorů projektu Petr Kubernát. „Je to i marketingový a edukativní projekt, kde se snažíme veřejnosti nabídnout to, aby se zamyslela nad problémem recyklace,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alžběta Havlová informuje o projektu Trashmade

Ve společnosti REMA se z tyrkysových odporů, červených kondenzátorů, zelených desek plošných spojů, drátků a telefonních tlačítek a spousty dalších ‚odpadků‘ vyrobí krásné, elegantní šperky. A svůj podíl na tom mají nejen šikovní designéři.

Chráněné dílny nejen pomáhají vyrábět tyto předměty, ale je také jasně vidět, že jejich klienty práce baví a naplňuje. Oni sami samozřejmě ten konečný výsledek pak také vidí. Vidí, že ho lidé nosí a že se ten konečný výrobek někde objeví. A sami z toho mají radost.

Ministerstvo životního prostředí projekt nepodporuje

Kolektivní systémy u nás hospodaří neziskově, jejich kampaně a projekty Ministerstvo životního prostředí nijak nepodporuje „Ministerstvo životního prostředí právě ze zákona o odpadech nemůže a ani nesmí zasahovat do hospodářských výsledků těch kolektivních systémů. Ty jsou zřizovány samotnými výrobci a my žádným způsobem nepodporujeme a ani nemůžeme,“ vysvětlila za resort Michaela Jendeková.

Co se týče osvěty, aby se lidé naučili lépe zacházet s elektroodpadem, byla by podle Petra Kubernáta ideální kampaň napříč všemi systémy zaštítěná právě ministerstvem. Je důležité, aby lidé dostali informaci o tom, kam se mají s odevzdáním elektroodpadu obrátit.

Úřad ale v současné době nic takového podle Jendekové nechystá, ze zákona o odpadech to mají na starosti totiž právě kolektivní systémy.

Takže až vám příště doslouží počítač nebo jiný přístroj, nezapomeňte ho odvézt do sběrného dvora. Kdo ví, třeba za pár týdnů dostanete luxusní náhrdelník vyrobený z jednoho kusu hliníkového chladiče, který odváděl teplo právě z vašeho počítače.

Alžběta Havlová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme