V čínské Šanghaji vystavuje svá díla 18 současných českých výtvarníků

Dva měsíce budou v šanghajské galerii Power Station of Art vystavena díla současných českých výtvarníků. Návštěvníci také uvidí krátké filmy Jana Švankmajera. Výběr z českého moderního umění je součástí prezentace republiky v jihočínské metropoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Branou nejen do jižní Číny je dnes Šanghaj | Foto: Fotobanka stock.xchng

Galerie Power Station of Art je první čínskou státní galerii, která se zaměřuje na současné umění. Vybudovali ji z městské elektrárny. Teď jsou tam představena díla 18 českých výtvarníků, jako je Veronika Holcová, František Skála nebo Vladimír Kokolia.

„Tyhle věci jsou vysloveně čínské. Já jsem byl minulý rok skoro měsíc v Pekingu, měl jsem tam pronajatý obrovský krásný ateliér se zahradou,“ řekl Kokolia. V Číně už vystavoval v minulosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavě českých výtvarníků byl v Šanghaji i Jaromír Marek

Kurátor výstavy Miroslav Ambrož se do Číny snažil vybrat takové umělce a díla, která by mohla být srozumitelná i tamnímu publiku.

„Ten kontext je tu samozřejmě úplně jiný. Kulturní zázemí a tradice jsou jiné. Vizuální jazyk ale snad je tak jasný a zřetelný, že by nemělo být problematické, aby navázali kontakt s čínskou současnou scénou a s diváky, kteří výstavu navštíví,“ vysvětlil.

„Vůbec poprvé jsem viděla současné umění z České republiky a jsem doslova šokovaná - v pozitivním smyslu. Znám literaturu, Kafku nebo Kunderu, ale s českým výtvarným uměním jsem se ještě nesetkala,“ řekla Sinseja, návštěvnice výstavy.

Čína může být naopak inspirující pro české umělce, kteří tady vystavují. Naplno si to uvědomuje malíř Vladimír Kokolia.

„V něčem je ta Čína dneska strašně primitivní. Na druhou stranu my jsme ti barbaři. My sem přijdeme a před každou kaligrafií najednou vidím, jak naše kultura je jen taková vrchní kůra a tady to jde až na lýko, tady je nepřerušená tradice.“

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme