V iráckém parlamentu otevřeli výstavu fotografií Hanzelky a Zikmunda

Slavní čeští cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund se po více než šedesáti letech znovu vracejí do Iráku, i když pouze na fotografiích. V bagdádském parlamentu otevřeli výstavu fotografií, které oba dobrodruzi nasnímali v Iráku v roce 1960 během své druhé cesty do Asie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportáže inženýrů J. Hanzelky a M. Zikmunda (zleva) se vysílaly do srpna 1952 | Foto: Archiv ČRo

Vernisáž výstavy, která je instalována na čtrnácti panelech, sledoval plný sál diplomatů a ostatních úředníků. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Poláka, který byl otevření přítomen, měla velký úspěch.

Veřejnost však výstavu neuvidí, protože v Bagdádu panují přísná bezpečnostní opatření a do budovy parlamentu se člověk dostane jen na mnoho povolení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Polák telefonuje z Bagdádu o výstavě Hanzelky a Zikmunda

Současný Bagdád vypadá v porovnání se stavem na fotografiích z 60. let velmi depresivně. Na fotografiích je vidět Bagdád s bulváry plnými lidí a obchodů jako kulturní metropole, jako město, které žije.

„Když se dnes člověk prochází, tedy procházet se nelze, musí se autem, protože bezpečnostní situace není v Bagdádu vůbec jednoduchá, je to pro cizince nebezpečné, srovnání je neradostné. V podstatě z Bagdádu vyrostlo zvláštní betonové město, všechny důležité budovy jsou ohraničené vysokými betonovými panely. Všude jsou kamery, vojenské automobily, kulomety, vojáci, checkpointy. Nebezpečí útoku je i osm let po začátku války v Iráku velké,“ popisuje Polák.

Pavel Polák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme