V jihokorejském Soulu končí unikátní výstava české moderny. S úspěchem

Nejúspěšnější výstava v historii polistopadové Národní galerie právě končí v Soulu. Na expozici české moderny se za necelé tři měsíce přišlo podívat přes 60 tisíc Korejců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava české moderny se v Soulu setkala s nadšením | Foto: Kateřina Procházková

Stovky lidí tísnící se před obrazy českých umělců jako je Kupka, Špála nebo Toyen. Pozorně naslouchající výkladu a obdivující.

Nejsme v Česku, ale ve vzdáleném jihokorejském Soulu, kde právě končí výstava děl české moderny. Jedna z největších zahraničních výstav Národní Galerie, kterou za posledních patnáct let připravila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátní výstavě české moderny v Soulu mluvila zpravodajka Kateřina Procházková

„Nepamatuji si jména autorů, kteří se mi líbili. Zaujaly mě především obrazy, evidentně ovlivněné francouzským uměním," říká jihokorejský sběratel umění pan Kim Young Ho.

Kvalitní kultura zajímá ale Korejce všeho věku a profesí. Nad díly Zrzavého se tady sklání i viceprezident firmy Hyundai, Kwangguk Lee, který jako většina vysoce postavených manažerů, nemá času nazbyt. Na tuto výstavu si ho ale udělal:

„Je to poprvé, co jsem měl šanci vidět české umění. Jsem nadšen z těchto českých děl 19. století. Myslím si, že by tady mělo být takových výstav více."

Šedesát tisíc návštěvníků za necelé tři měsíce je prý i pro korejské Národní muzeum současného umění, rekord. Úspěch vysvětluje kurátorka Jienne Liu následovně:

Národní galerie sklidila v Soulu velký úspěch | Foto: Kateřina Procházková

„Je to neskutečné, stejně jako reakce návštěvníků. Korejci toho o české hudbě a literatuře vědí mnoho, s výtvarnem se ale v ucelenější formě setkali poprvé až na této výstavě. A byli opravdu překvapeni, že máme stejné vnímání umění a trendy jako vy."

Náročnost a obezřetnost

Připravit a dostat výstavu do Jižní Koreje ale nebylo jednoduché. Díla se musela přepravovat z Prahy do Soulu ve stokilových bednách, tajně a s největší opatrností.

Obezřetnost neskončila ale ani po doručení děl do muzea. Kvůli neukončenému sporu státu s firmou Diag Human totiž dílům vystavovaným v zahraničí stále hrozí zabavení. Češi proto od Korejců požadovali zvláštní záruky.

„Co bylo vlastně problémem té výstavy, je vývoz státního majetku do zahraničí,“ vysvětluje čerstvě odvolaný ředitel Národní Galerie Vladimír Rosel.

Komplikací ale bylo během výstavy více, než jen strach z možného zabavení obrazů. V době výstavy na Korejském poloostrově se také výrazně zhoršily vztahy mezi Soulem a Pchjongjangem.

Někteří tak mohli začít pochybovat o tom, zda je Soul, vzdálený zhruba 50 kilometrů od severokorejských hranic tím pravým místem k vystavování takových českých skvostů.

Expozice přilákala na 60 000 diváků, a to během 3 měsíců | Foto: Kateřina Procházková

„Může to vypadat tak, že je to něco riskantního, ale vzhledem k tomu, jaké výstavy se tady v Soulu objevují, to že sem přivážejí skvosty z nejlepších galerií znamená, že Korea je z tohoto pohledu vnímána jako bezpečná země," říká velvyslanec ČR v Jižní Koreji Jaroslav Olša.

Toho, že Češi nezpanikařili a výstavu v Soulu udrželi, samozřejmě Jihokorejci ocenili.

Společnost Korean Air se připravuje na mánii

Sponzoři, mezi kterými je například i Korean Air, letecká společnost provozující přímé lety mezi Prahou a Soulem, už také zareagovali. Plánují kulturní akce mezi oběma zeměmi podporovat i dále:

„Česká republika patří mezi jednu z nejoblíbenějších destinací korejských turistů. My ale chceme jít dál. Praha a Kafka, to je jen začátek. Česká kultura a umění jsou tak bohaté. Chceme, aby se tady opravu vyvinul silný vztah k vaší zemi - mánie - a budeme ji podporovat,“ nadšeně říká Emily Cho, viceprezidentka pro marketing a komunikaci Korean Air.

Pomyslné dveře mezi Korejskou a Českou republikou se snad ukončením výstavy Národní Galerie tedy nezavírají.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme