V jihokorejském Soulu začala unikátní výstava českého moderního umění

Unikátní výstava českého moderního umění dnes byla zahájena v jihokorejském Soulu. Díla českých abstraktních umělců, mezi kterými nechybějí například obrazy Františka Kupky nebo Toyen, doputovala do Jižní Koreje úplně poprvé. Už převoz vzácných děl do země doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Ta nepoleví ani během výstavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V jihokorejském Soulu probíhá výstava českého moderního umění | Foto: Kateřina Procházková

Více než sto obrazů klíčových českých výtvarníků 20. století pro expozici "Vzpomínky na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl" bylo do Soulu přepraveno ve stokilových bednách, tajně a s největší opatrností.

„Výstava tohoto typu se v Národní galerii dělala naposledy před rokem 1989. Co se týká výběru, dopadu, vnímání a samozřejmě rozsahu autorů i děl, tak je to vlastně největší výstava české moderny v zahraničí,“ říká ředitel Národní galerie v Praze Vladimír Rösel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková se podívala na výstavu české moderny v Soulu

Dostat umění za desítky milionů do Koreje ale nebylo jednoduché. Kvůli neukončenému sporu státu s firmou Diag Human stále hrozí českým uměleckým dílům vystavovaným v zahraničí zabavení. Galerie proto od Korejců požadovala zvláštní záruky.

„Problémem výstavy je vývoz státního majetku nebo státních sbírkových fondů do zahraničí. Z tohoto důvodu se podařilo zajistit až výjimečné postavení díky tomu, jakou záruku nám korejská strana poskytla,“ dodává Rösel.

Na skutečnost, že se české umění stalo rukojmím v mezinárodní arbitráži, si stěžuje i vedoucí restaurátorského oddělení Národní Galerie Petr Kuthan.

Ředitel Národní galerie Vladimír Rösel | Foto: Kateřina Procházková

„Naši práci to komplikuje nesmírně, jsme prostě uzavřeni vůči světu. Těžko můžeme zahraniční klientelu dotáhnout zpátky do Prahy. Já doufám, že vláda někdy už konečně rozhodne,“ upozorňuje.

V dobrý konec sporu doufá i ředitelka Národního muzea v Soulu Čung Jung-Min. Ráda by totiž do Koreje přivezla i další česká umělecká díla. Česko je v této asijské zemi velmi populární, každoročně ho navštíví přes sto tisíc Korejců.

„Před několika lety korejská televize natočila v české metropoli seriál Milenci z Prahy. Od té doby čím dál více Korejců jezdí do České republiky a zajímají se o českou kulturu a historii,“ vysvětluje ředitelka.

Vernisáže v Soulu se zúčastnila také ministryně kultury Alena Hanáková a přední zástupci jihokorejských firem.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme