V Jízdárně Pražského hradu uvidíte díla malíře Jiřího Georga Dokoupila

Ikona postmoderní malby Jiří Georg Dokoupil vystavuje v Jízdárně Pražského hradu. Světoznámý český malíř vybíral pro tuto příležitost ze stovky svých nejlepších děl. Jde především o velká plátna a různé malířské techniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Marián Vojtek

Dokoupil je jeden z mála českých výtvarníků, který se dokázal prosadit na mezinárodní scéně. Velká výstava mapuje jeho dílo za posledních 5 let. I když je Dokoupil známý pestrostí malířských technik, na této výstavě uvidíte pouze čtyři z nich.

V první části výstavy jsou k vidění obrovské malby zachycující většinou filmy. Jde o techniku zvanou "indžet". Zdálky se jeví jako barevné mozaiky, když se k nim ale přiblížíte, uvidíte za sebou malé obrázky, které dohromady mapují celý i dvouhodinový film. Čtete je jako knihu, tedy zleva doprava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Malíře Jiřího Georga Dokoupila představuje Zuzana Filípková

Druhá část prostoru Jízdárny nabízí takzvané svíčkové obrazy, realizované skutečným kouřem zapálené svíčky. Třetí místnost nabízí opět velká plátna, na kterých jsou mýdlové bubliny.

Po barevných abstraktních obrazech se opět dostanete k černobílým svíčkovým obrazům. Ve čtvrté části jsou obrazy s lehce erotickým nádechem. Jiří Georg Dokoupil také rád maluje ženy. Poslední část nabízí stejnou techniku, ale na žlutém podkladu.

Dokoupil patří k postmodernímu malířství. Za pestrost výtvarných technik a námětů může i jeho způsob života. V současné době má totiž domov jak v Berlíně, Madridu, Praze tak i v Riu de Jaineiru.

Výstava s názvem Dokoupil 100 má dnes večer vernisáž. Pro veřejnost je otevřená od zítra až do 23. května.

Igor Maňour, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme