V Londýně se budou dražit díla českých avantgardních umělců

Až za jeden milion liber by se dnes v Londýně mohl vydražit obraz české avantgardní malířky Toyen pojmenovaný Poselství lesa. Ten je součástí sbírky amerických manželů Cullenových kterou zájemcům nabídne aukční síň Sotheby’s. Dražba věnovaná výlučně českému modernímu umění se v prestižní aukční síni považuje za raritu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň Sotheby´s | Foto: Marián Vojtek

Sotheby’s v minulosti dražila už sbírku Milana Heidenreicha nebo díla, která nashromáždil americký manželský pár Hascoeových. Druhá zmiňovaná dražba vynesla před třemi lety přes 11 milionů liber.

Více než stovka děl českých avantgardních tvůrců zřejmě tentokrát na tak vysokou částku nezaútočí. Obrazy Štýrského a Toyen by ale podle odborníků mohly vzbudit velký zájem.

Čeští sběratelé vracejí do Prahy unikátní díla ze sbírek Rudolfa II.

Číst článek

Manželé Cullenovi z amerického Texasu začali svou sbírku moderního českého umění, čítající i knižní publikace, budovat teprve po roce 1989.

Kromě této kolekce budou díla českých výtvarníků v britské metropoli na prodej i v rámci aukce evropského umění 20. století.

Jindřich Štýrský a Toyen během práce na díle Deka v roce 1929 | Foto: Public domain autor neznámý

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme