V Londýně začne o víkendu výstava dopisů a obrazů Vincenta van Gogha

V Královské akademii umění v Londýně začíná v sobotu výstava dopisů, obrazů a kreseb Vincenta van Gogha. Je to první výstava van Goghova díla v Londýně po 40 letech a vernisáž výstavy vyvolala značný rozruch v britských médiích. Před zahájením výstavy přijelo do Londýna také několik potomků van Gogha a mluvili o jeho odkazu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben

Big Ben | Foto: europa.eu.int

Návštěvníci si mohou prohlídnou 35 Van Goghových dopisů, více než 60 obrazů a 30 kreseb. Vincent van Gogh byl umělecky činný v posledních deseti letech svého života a zastřelil se v poli ve Francii v 37 letech. Výstava je výsekem předchozí expozice jeho díla pořádané loni v říjnu v Amsterdamu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě Vincenta van Gogha v Londýně mluvil na Rádiu Česko Milan Kocourek, spolupracovník Českého rozhlasu v Británii.

Kurátorkou výstavy je Ann Dumasová z Královské akademie v Londýně, která spolupracovala s Leo Jansenem, Hansem Luijtenem a Nienke Bakkerovou z Van Goghova muzea v Amsterdamu. Výstava se pořádá pod názvem "Skutečný van Gogh: umělec a jeho dopisy". Exponáty jsou uspořádány chronologicky. Výstava potrvá do 18. dubna.

Vincent napsal většinu dopisů svému bratrovi Theovi, uměleckému dealerovi, který byl jeho sponzorem. Psal ale také sestře a kamarádům, hlavně kolegům malířům jako byl Paul Gauguin nebo Emil Delmar. Na výstavě je k vidění průřez těchto dopisů, které jsou dokladem myšlenkových pochodů Van Gogha a dokreslují metodiku jeho práce.

Na výstavě je také jeho poslední dopis, který nedokončil. Napsal v něm: "Pro svou práci riskuji život a můj rozum v práci napůl ztroskotal." Podle Jonathana Jonese z listu The Guardian z Van Goghových dopisů vyplývá, že jeho duševní stav do značné míry ovlivňoval jeho práci.

Například ho trýznila neschopnost navázat trvalejší vztah k jakékoliv ženě. O tom se v dopisech dočítáme, stejně jako o vlivu barev na jeho uvažování. Není to jenom klidná racionální náklonnost vůči jasným barvám, kterou můžeme vystopovat v jeho mistrovských dílech. Je to brilantní místo v jeho mysli, kde uvažuje a cítí v čistých barvách. Během pobytu v ústavu pro duševně choré byly Vincentovi barvy subtilnější, odstíny modré a zelené nahrazovaly pronikavě žlutou, přitom hloubka jeho obrazů se nezmenšila.

Van Goghovu korespondenci vydalo londýnské nakladatelství v šesti dílech a britští recenzenti přijali tento počin s nadšením. Je to výsledek patnáctiletého úsilí Leo Jansena, Hanse Luijtena a Nienke Bakkerové. Korespondence vychází ve třech jazycích. Zájemci si mohou tuto práci prohlédnout také na webové stránce www.vangoghletters.org.

Milan Kocourek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme