V Londýně začne retrospektivní výstava Joana Miró

Londýnská galerie Tate Modern nabízí návštěvníkům od zítřka retrospektivní výstavu díla katalánského grafika, sochaře a scénického výtvarníka Joana Miró. Miró strávil hodně let v cizině, zvláště ve Francii a ve Spojených státech a jeho umění je často vysoce politické, protože nesnesl režim generála Franka, který kritizoval i ve svém díle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joan Miró poznamenal nejednu dětskou duši | Foto: Peter Van Houten

Půjde o první výstavu od smrti umělce v roce 1980. Naposledy měl Miró v britské metropoli ještě za svého života před padesáti lety. Miró, ačkoli se k nim nikdy nepřipojil, je považován za surealistu. Sám se považoval za revolucionáře a odmítal konvenční malbu, o které se často vyjadřoval s opovržením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnská galerie Tate Modern nabízí návštěvníkům dílo katalánského sochaře a scénického výtvarníka Joana Miró. Více s Milanem Kocourkem.

Tentokrát si budou moci návštěvníci prohlédnout na 150 jeho prací, zejména kreseb, soch a grafických listů. Jde tak o reprezentativní průřez jeho šedesátiletou uměleckou kariérou.

Pozitivní ohlasy

Obecně je výstava přijímána kritiky veskrze příznivě, jelikož v Londýně není Miró neznámým pojmem. V britských médiích se připomíná i politická vyhraněnost a příslušnost Joana Miró. Hlásil se totiž ke skupině španělských umělců zvané Generace 27, do které například patřil i filmař Luis Buñuel. Tři z nich byli zavražděni za režimu generála Franka. Miróvi se podařilo uprchnout nejprve do Francie, později pak do USA.

Retrospektivní výstava Joana Miró v galerii Tate Modern není v Londýně jediná - ve dvou menších soukromých galeriích britské metropole jsou Miróovy práce na prodej. Zde si mohou zájemci koupit grafické listy v cenovém rozpětí od 4 tisíc do 38 tisíc liber. Kresby se pohybují v cenách do dvou set tisíc liber.

Milan Kocourek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme