V Mánesu začíná projekt Play. Půjde o jeden velký hrací prostor

Nápis Nedotýkat se ve výstavní síni Mánes v Praze teď rozhodně nenajdete. Nová expozice výtvarníka Petra Nikla s názvem Play vybízí k naprostému opaku. Světová premiéra tohoto projektu vybízí návštěvníky, aby se doslova hráli a používali k tomu všechny exponáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Mánes | Foto: Press kit

Vrátit se do období bez spekulací a znovu spontánně komunikovat. To je podle autora koncepce expozice Play Petra Nikla cílem tohoto projektu. Výstavní síň Mánes se ode dneška promění v jeden velký hrací prostor. Bez návštěvníků a jejich aktivity jsou tu věci pouze vystavené, další smysl dostanou, až se s nimi bude pracovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na expozici Play se zaměřila Zuzana Filípková.

„Princip je ten, že by si lidé měli hledat sami ve své kreativní sféře, své fantazii. Komunikace je důležitá, vzniká tady s ostatními lidmi. Vzniká tu zvláštní kakofonní filharmonie, kterou vlastně vytváří všichni a všichni si jsou vědomi něčeho, co dělají společně. To je základ tady toho projektu,“ vysvětluje přímo z prostoru Mánesa výtvarník Petr Nikl.

Lidé si mohou na expozici přinést i něco svého, například něco, co se vejde do kapsy. Nikl tuto kolektivní krajinu představ a spolupráci všech návštěvníků nazývá Krystalíza. Na koncepci se podílí s celým týmem autorů. Mezi čtyřicítkou jmen najdete například i hudebníka Milana Caise nebo Ondřeje Smeykala. První prostor Mánesa je tedy hrací plocha, tím ale výstava nekončí.

„V suterénu je spodní proud, což je záležitost, která víc navazuje na předchozí expozice, která se zabývá zkoumáním smyslů. Další vrstvu představuje festival, protože v podstatě každý den se tady večer budou konat nejrůznější performance, projekce, koncerty a přednášky. A paralelně s expozicí, která je pochopitelně zaměřená na všechny věkové kategorie,“ říká akademický malíř Martin Pavala z Nadace českého výtvarného umění, která provozuje výstavní síň Mánes.

Play je pokračování celosvětově úspěšného Niklova projektu Orbis pictus aneb …V rámci expozice Play, která potrvá až do konce ledna příštího roku, můžete navštívit celou řadu dílen a seminářů.

Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme