V Modeně otevřeli muzeum Enza Ferrariho. Navrhl ho Jan Kaplický

Enzo Ferrari, zakladatel slavné automobilky stejného jména, má muzeum. Dnes ho otevřeli v italské Modeně, hlavní budovu projektoval zesnulý architekt Jan Kaplický. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila jak architektova manželka Eliška Kaplicky, tak i hlavní garant projektu, Kaplického blízký spolupracovník Andrea Morgante.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Enza Ferrariho v Modeně | Foto: ČTK/AP

„Když o tom dokážeš snít, dokážeš to i uskutečnit,“ zní jedna z nejznámějších vět Enza Ferrariho, legendy sportovního automobilismu, italského pilota, konstruktéra a zakladatele slavné značky Ferrari. Stala se také symbolem myšlenky muzea, které na Ferrariho počest veřejnosti otevřelo jeho rodné město Modena.

Nové muzeum má dvě části, jednu tvoří původní dům, ve kterém se Enzo Ferrari narodil v roce 1898, se stálou výstavou o jeho životě, druhá je velká moderní budova se žlutou střechou, která připomíná kapotu prvních závodních vozů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Muzeum Enza Ferrariho na Radiožurnálu přiblížila Lucie Chvojková

Autorem této budovy je Jan Kaplický, autor diskutovaného návrhu Národní knihovny v Praze, který nečekaně zemřel v roce 2009, krátce před zahájením stavby muzea.

Realizace se jako umělecký ředitel ujal právě Andrea Morgante, který projekt dovedl do úspěšného konce. Muzeum, které odborníci označovali již v průběhu stavby za průlomový počin moderní architektury, si vyžádalo investici 18 miliónů euro.

„Je to to nejkrásnější dílo realizované v Modeně v poslední době,“ říká o stavbě starosta Modeny Giorgio Pighi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byla Eliška Kaplicky, vdova po Janu Kaplickém

„Na to, že to je futuristická stavba, tak je tam strašně podstatné to, že to je stavba s inspirací otec a syn, kdy otec dává ochrannou ruku nad syna. Ta kapota jsou možná i klouby na ruce, není to jenom kapota auta. Je to spojení tradice rodiny Ferrari,“ podotýká vdova po Janu Kaplickém Eliška Kaplicky.

V moderní části muzea se budou konat výstavy o automobilismu. Budou v ní umístěny dobové modely zapůjčené muzeu soukromými sběrateli. Muzeum zahájí výstavou o počátcích mythu Ferrari a připravuje se výstava o souboji mezi Ferrari a Maserati.

Dnešním slavnostím otevřením žilo celé dvousettisícové město na severu Itálie. Kvůli tradici výroby rychlých strojů získala Modena přezdívku „metropole motorů“.

Vědunka Lunardi, Lucie Maňourová, Petr Král, Matěj Skalický, bre, Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme