V Moskvě odhalili bronzovou bustu spisovatele Jaroslava Haška

V Moskvě odhalili bustu českého spisovatele Jaroslava Haška. Podobiznu jednoho z nejoblíbenějších českých autorů vytvořil akademický sochař Michal Moravec. Busta stojí v atriu Všeruské státní knihovny zahraniční literatury.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze slavných autorů novinových soudniček Jaroslav Hašek

Jeden ze slavných autorů novinových soudniček Jaroslav Hašek | Foto: public domain, autor neznámý 2

Busta je bronzová. Její tvůrce Michal Moravec ji tvořil podle dostupných fotografií. Měl jich asi dvanáct. O Haškových očích říká: „Relativně vůči celkovému objemu obličeje poměrně dost malé. Nejsem sice přítel takových příměrů, ale jsou do jisté míry takové pichlavé.“

Letos jsou dvě haškovská výročí. V lednu si příznivci literatury autora Osudů dobrého vojáka Švejka připomněli 90 let od jeho úmrtí, na konci dubna pak 130 let od Haškova narození. V Moskvě v Českém domě se tak chystá týdenní festival.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bustu Jaroslava Haška v Moskvě se zajímal redaktor Martin Ježek

Jaroslav Hašek Rusko dobře znal. Za 1. světové války tam pobýval čtyři roky a bojoval i v řadách Rudé armády. V tatarstánské Bugulmě působil jako zástupce velitele města. Dodnes tam funguje jeho muzeum. Dům číslo 67 obklopují paneláky. Zbourání unikl jen proto, že má pro Bugulmu historický význam.

Hašek na toto své období vzpomínal v seriálu Velitelem města Bugulmy. Napsal ho ještě před Osudy dobrého vojáka Švejka. „Koho ale poslat čisti kasárny, mýt tam podlahy a uvést vše v pořádek? Rozhodně toho, kdo nic nedělá. Přemýšlím dlouho, až jsem si vzpomněl, že jest u Bugulmy veliký ženský klášter, kde jeptišky nic nedělají, než se modlí a pomlouvají jedna druhou,“ píše Hašek.

Úklid nakonec dopadl dobře. „Večer přináší mně mladá, hezká jeptiška malou ikonu a dopis stařičké Igomeny s prostinkou větou: ‚Modlím se za vás‘. Spím spokojeně, neboť vím, že ještě i dnes jest pod starými, dubovými lesy Bugulmy Monastir Presvete Bogorodice, kde žije stařičká Igomena, která se za mne, ničemu, modlí.“

Slaví se samozřejmě i v Česku.V Lipnici nad Sázavou začne konference na téma Švejk: Ano, či ne? Vyvrcholí odhalením osmnáctitunového žulového portrétu. Uvedl to spisovatelův vnuk Richard Hašek, mimo jiné čestný předseda společnosti pro oživení autorovy nesmrtelnosti.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme