V Národní technické knihovně začíná výstava o slavných vilách

Národní technická knihovna v Praze otevírá výstavu s názvem Slavné vily Čech, Moravy a Slezska. Dnešní vernisáž zároveň pokřtila i stejnojmennou publikaci, která právě vychází. Ta mapuje příklady vilových staveb a rodinných domů, líčí jejich vznik a následné osudy i jejich současný stav.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brno - vila  Tugendhat

Brno - vila Tugendhat | Foto: Agentura CzechTourism

Expozice nabízí výběr sto dvaceti nejzajímavějších vil. Najdete mezi nimi například i takové poklady jako jsou Tugendhatova nebo Müllerova vila. Výstava je koncipovaná chronologicky a stylově.

„V první části je, řekněme, klasicismus. To znamená první půlka devatenáctého století. Romantismus a vilová architektura v českých zemích se začala rozvíjet intenzivně od šedesátých let devatenáctého století, takže pak už to začíná hodně přibývat,“ říká jeden z autorů výstavy a publikace Pavel Zatloukal.

„Předtím to jsou víceméně aristokratické záležitosti, pak už přichází měšťanská kultura. Historismus, secese, dvacátá a třicátá léta, poválečná doba a také současnost,“ doplňuje Pavel Zatloukal.

Expozice bude doplněna také nábytkovým a užitým designem. V rámci výstavy je navíc připravena řada doprovodných programů. Lidé se tak mohou těšit na zajímavé přednášky, diskuze nebo exkurze po slavných vilách v Praze a středních Čechách. Program je ale připravený i pro děti.

Výstava bude v prostorách budovy Národní technické knihovny v pražských Dejvicích od dneška do 28. listopadu.

Zuzana Filípková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme