V Národním muzeu je na dva dny vystavena nejdražší zlatá mince světa

Nejdražší zlatou minci světa, amerického Dvojitého orla – Double Eagle, si dnes a zítra můžete prohlédnout v Národním muzeu. Jeho hodnota dosahuje téměř k 8 milionům dolarů. Pro numismatiky je stejnou ikonou jako pro filatelisty Modrý Mauritius. Vzácná mince se vůbec poprvé vydala do Evropy a Praha je jednou ze sedmi zastávek evropského turné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejdražší zlatá mince světa zvaná Double Eagle v Národním muzeu | Zdroj: ČTK

Příběh Double Eagle je jedním z nejzajímavějších, jaké mincovní svět zná. V roce 1933 stáhl prezident Roosevelt z oběhu zlaté mince, aby v době hospodářské krize stabilizoval ekonomiku USA. Američané si je museli vyměnit za bankovky.

Mince v hodnotě 50 milionů dolarů byly roztaveny do zlatých prutů. Zkáze uniklo jen pár dvacetidolarovek zvaných Double Eagle, vyražených v roce 1933.

„Ty se nedostaly vůbec do oběhu a pouze několik kusů cirkulovalo po světě. V současné době je známo pouhých 13 exemplářů, které jsou plně pod kontrolou. Dvanáct z nich je pod kontrolou vlády USA, z nichž dvě jsou umístěny v Národním muzeu americké historie ve Washingtonu – jedna z nich je právě zde,“ říká Libor Veselý z Národní pokladnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním muzeu u vzácné mince natáčela Pavla Dluhoschová

„Jedna jediná mince dostala privilegium být vlastněna soukromým vlastníkem a před deseti lety byla vydražena za fenomenálních 7,6 milionů dolarů.“

Double Eagle připomíná období zlaté horečky ve spojených státech. Kurátorka numismatické sbírky Národního muzea americké historie Karen Lee upozorňuje také na její elegantní design:

„Když o té minci hovořím, vždycky říkám ‚ona‘. Používám ženský rod, protože podle mě je její vzhled velmi ženský, provokativní. Postava, která reprezentuje svobodu, se jakoby odklání od slunce a myslím, že i tehdejší prezident Roosevelt to tak chtěl – aby její třpyt provokoval a vypovídal něco o Američanech, kteří si nechali takové mince razit.“

Národní muzeum muselo vyhovět mimořádným nárokům americké strany na bezpečnostní opatření. Dvojitý orel je vystaven v trezorové vitríně za pancéřovým sklem a se zesílenou ostrahou, říká ředitel této instituce Michal Lukeš:

„Vláda Spojených států považuje tuto minci za část svého národního kulturního pokladu a jsem moc rád, že vůbec povolila ji vyvézt a že se účastní poprvé v historii tohoto evropského turné a má i zastávku v Praze v Národním muzeu.“

Tam si můžete Double Eagle zdarma prohlédnout ještě dnes do 6 hodin večer a zítra pak od 10 do 20 hodin.

Pavla Dluhoschová, Tomáš Medek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme