V Národním muzeu v Praze začíná výstava Poklady Moravy

„Poklady Moravy – příběh jedné historické země“ – tak se jmenuje výstava, která právě začíná v nové budově Národního muzea v Praze. Představuje přes dva tisíce nejcennějších exponátů z celé Moravy, většinou ze sbírek Moravského zemského muzea v Brně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea | Foto: Jan Rosenauer

Podle jeho ředitele Martina Reissnera vévodí expozici soška šamana, která je stará přibližně dvacet pět tisíc let. Jde zřejmě o nejstarší známou loutku. Zobrazení muže z tohoto období jsou velmi vzácná, takřka ojedinělá. Soška byla nalezena v roce 1891 v Brně ve Francouzské ulici při kopání kanálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Moravského zemského muzea v Brně Martin Reissner hovoří o symbolu výstavy Poklady Moravy

„Jsem velmi rád za to, že se soška šamana stala symbolem a znakem této výstavy. Ačkoli je staré umění primárně spojováno s Věstonickou Venuší, existuje celá řada pozoruhodných, ne-li pozoruhodnějších artefaktů. Například mužských figur bylo vždy nalezeno velmi málo. Celý příběh objevování a určování, čímže tato loutka je, je jedno velké dobrodružství a my se ho na výstavě snažíme přiblížit návštěvníkům,“ uvedl Martin Reissner.

Pavla Dluhoschová, David Hartmann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme