V Národním muzeu začala výstava Peníze. Lidé si mohou potěžkat zlatou cihlu

V pražském Národním muzeu si mohou návštěvníci potěžkat dvanáctikilogramovou zlatou cihlu. Je uložená ve skleněné trezorové vitríně jenom pár metrů od největšího briliantu v českých veřejných sbírkách nebo stodukátu Ferdinanda III., který také nikdo neviděl. Pojistná hodnota expozice je podle vedení muzea víc než půl miliardy. Výstava s názvem Peníze začala tento pátek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavovaným unikátem je i zlatý slitek České národní banky o hmotnosti 12.476,50 gramů a ceně přibližně deseti milionů korun

Vystavovaným unikátem je i zlatý slitek České národní banky o hmotnosti 12.476,50 gramů a ceně přibližně deseti milionů korun | Zdroj: ČTK

Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše ale není expozice jenom o penězích.

„Výstava se samozřejmě leskne a blyští, ale o tom jádro výstavy není. Výstava je především o lidech, o tom, co dobrého a špatného v nás je. O tom, co jsme pro peníze schopni udělat, samozřejmě to dobré i špatné,“ říká Lukeš.

Expozice tak podle něj zobrazuje laskavost, velkorysost, ale i o hamižnost, krutost a bezcitnost. „Na výstavě je třeba vidět obchod s lidmi, prostituce nebo hazardní vášně. Byli bychom rádi, aby návštěvníci neobdivovali jen předměty, ale trošku se zamysleli nad tím, co v životě stojí zato,“ podotýká Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním muzeu na výstavě Peníze natáčela redaktorka Michaela Vetešková

Na výstavě je kromě domácích exponátů i celá řada zápůjček. „Například toto je zahraniční zápůjčka z rakouské národní knihovny. Tohle je Smysl bohatství národů, první vydání. Znamenalo to pro nás dlouhé vyjednávání a bylo i dost náročné to sem transportovat,“ upřesňuje komisař výstavy Vojtěch Poláček.

Jedná se ale podle něj o takovou bibli určitého typu ekonomických teorií souvisejících s liberálními teoriemi. „Právě do opozice k tomu nám přišlo zajímavé vystavit první vydání Marxova Kapitálu. Jde také o unikátní knihu, protože na území České republiky je pouze jeden jediný výtisk, a to v Olomouci ve vědecké knihovně,“ doplňuje Poláček.

Hlavní kurátor výstavy je šéfem divadelního oddělení Národního muzea, možná i proto v expozici narazíme na několik divadelních prvků a lidé se mohu nejenom dotknout 12 kilogramů zlata, ale třeba si i namixovat zvuk oblíbené kapely.

„Zkrátka, není to jen o předmětech a o panelech, ale myslím, že v současné muzejní praxi je běžné dělat i určité instalace na pomezí výtvarného umění a muzejnictví. I s tím se tady můžete setkat,“ uzavírá kurátor.

Návštěvníci si mohou zlatou cihlu potěžkat | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme