V Národním muzeu začala výstava Peníze. Lidé si mohou potěžkat zlatou cihlu

V pražském Národním muzeu si mohou návštěvníci potěžkat dvanáctikilogramovou zlatou cihlu. Je uložená ve skleněné trezorové vitríně jenom pár metrů od největšího briliantu v českých veřejných sbírkách nebo stodukátu Ferdinanda III., který také nikdo neviděl. Pojistná hodnota expozice je podle vedení muzea víc než půl miliardy. Výstava s názvem Peníze začala tento pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavovaným unikátem je i zlatý slitek České národní banky o hmotnosti 12.476,50 gramů a ceně přibližně deseti milionů korun | Zdroj: ČTK

Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše ale není expozice jenom o penězích.

„Výstava se samozřejmě leskne a blyští, ale o tom jádro výstavy není. Výstava je především o lidech, o tom, co dobrého a špatného v nás je. O tom, co jsme pro peníze schopni udělat, samozřejmě to dobré i špatné,“ říká Lukeš.

Expozice tak podle něj zobrazuje laskavost, velkorysost, ale i o hamižnost, krutost a bezcitnost. „Na výstavě je třeba vidět obchod s lidmi, prostituce nebo hazardní vášně. Byli bychom rádi, aby návštěvníci neobdivovali jen předměty, ale trošku se zamysleli nad tím, co v životě stojí zato,“ podotýká Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním muzeu na výstavě Peníze natáčela redaktorka Michaela Vetešková

Na výstavě je kromě domácích exponátů i celá řada zápůjček. „Například toto je zahraniční zápůjčka z rakouské národní knihovny. Tohle je Smysl bohatství národů, první vydání. Znamenalo to pro nás dlouhé vyjednávání a bylo i dost náročné to sem transportovat,“ upřesňuje komisař výstavy Vojtěch Poláček.

Jedná se ale podle něj o takovou bibli určitého typu ekonomických teorií souvisejících s liberálními teoriemi. „Právě do opozice k tomu nám přišlo zajímavé vystavit první vydání Marxova Kapitálu. Jde také o unikátní knihu, protože na území České republiky je pouze jeden jediný výtisk, a to v Olomouci ve vědecké knihovně,“ doplňuje Poláček.

Hlavní kurátor výstavy je šéfem divadelního oddělení Národního muzea, možná i proto v expozici narazíme na několik divadelních prvků a lidé se mohu nejenom dotknout 12 kilogramů zlata, ale třeba si i namixovat zvuk oblíbené kapely.

„Zkrátka, není to jen o předmětech a o panelech, ale myslím, že v současné muzejní praxi je běžné dělat i určité instalace na pomezí výtvarného umění a muzejnictví. I s tím se tady můžete setkat,“ uzavírá kurátor.

Návštěvníci si mohou zlatou cihlu potěžkat | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme