V Norimberku začala výstava děl Albrechta Dürera, prý největší za 40 let

Germánské národní muzeum v Norimberku připravilo výstavu s názvem Mladý Dürer. Expozice se zaměřuje na raná díla nejslavnějšího norimberského rodáka, ale představuje i obrazy dalších umělců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava děl Albrechta Dürera v Norimberku má poukázat také na jeho detailní znalosti anatomie | Foto: ČTK/AP

Na výstavě je k vidění asi 200 děl z raného Dürerova období zapůjčených z celkem 12 zemí, například z Florencie připutoval známý portrét Dürerova otce. O obrovském Dürerově talentu svědčí i kresba-autoportrét, kterou vytvořil ve svých 12 letech.

Kurátoři se výstavou snaží ukázat, že Dürerova díla jsou stále moderní a přirozená, i díky tomu, jak detailně portrétované osobnosti sledoval z hlediska anatomie.

Expozice však nezahrnuje jen Dürerova díla, nabízí také obrazy jeho učitele Michaela Wolgemuta nebo Dürerových současníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová navštívila v Norimberku výstavu raných děl malíře Albrechta Dürera

Organizátoři výstavu inzerují jako největší za posledních 40 let, pláten však není tolik. Část výstavy tvoří pouze kresby, grafiky či knižní ilustrace. Mezi vystavenými díly navíc chybí zřejmě neslavnější Dürerovům autoportrét. Slavná mnichovská galerie Alte Pinakothek jej odmítla zapůjčit.

Dürer byl nejlépe placeným umělcem své doby. Těšil se přízni habsburských císařů, od nichž měl pravidelnou říšskou apanáž, zakázky dostával od nejbohatších obchodníků. Zanechal po sobě majetek, který by přepočteno na dnešní měnu měl hodnotu kolem šesti milionů eur.

Výstava Mladý Dürer potrvá do 2. září. Vstupné je osm eur, lístky lze objednat i přes internet. Výstava je otevřena s výjimkou pondělí každý den od 10 do 18 hodin. V případě vysokého zájmu budou otvírací hodiny prodlouženy.

Klára Stejskalová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme