V objektu veřejných toalet v Hořovicích objevili restaurátoři unikátní sakrální malby

Když hořovičtí chodili na nákup okolo chátrajícího přístavku poblíž veřejných toalet, určitě je nenapadlo, že se jím jednou budou chlubit. Z objektu se totiž vyklubala roubenka z 18. století, která ve svých útrobách skrývá unikátní sakrální malby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sakrální malby v Hořovicích

Sakrální malby v Hořovicích | Foto: Karine Artouni

Mělo jít o běžnou úřednickou formalitu. Přístavek bývalých veřejných záchodků odkoupila radnice od Františkánů za účelem výstavby nových veřejných toalet. Objekt však vyžadoval památkářskou revizi.

Do Hořovic tak přijela restaurátorka Karin Artouni, která měla na dům vypracovat odborný posudek. Co se dělo dál, ale nikdo nečekal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve veřejných toaletách v Hořovicích objevili restaurátoři sakrální malby. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Magdalena Medková

„Když jsem udělala restaurátorský průzkum, tak jsem zjistila, že pod vápennými nátěry - bylo to tam vevnitř přebílené - jsou malby. Měla jsem obrovskou radost, že tam vůbec něco je. Nepředpokládala jsem totiž, že tam něco bude,“ říká Artouni.

Pod zdivem našli památkáři i staré trámy, které ukázaly, že objekt pochází z 18. století. Malby podle restaurátorky mohou ale být i starší, přesná datace ale není jasná. Jejich unikátnost je ale nesporná.

„Historicky to má obrovský význam. Nesetkala jsem se ještě s tím, že by se v roubence našly malby. Vím ale třeba, že ve Slavoňově je dřevěný kostelík a ten je celý vevnitř malovaný. A také ještě v Broumově,“ připomíná Artouni.

Když se odstranily vápenné nátěry, přišla na řadu fixace. Roubenka se rozebrala a malby se odvezly na průzkum. Postupným očišťováním začala Karin Artouni objevovat světské i sakrální motivy.

„Objevily se tam rostlinky, architektura, obličejíčky, andělíček v nebesích, i nápis, datace tam byla objevená. Zjistila jsem, že jsou to výjevy ze života svatého Františka z Assisi,“ popisuje Artouni.

Malby se prý dochovaly paradoxně díky bílým nátěrům, kterými někdo roubenku před roky přetřel. Přesto na nich bylo hodně práce. Restaurátorka na jejich obnově strávila přes půl roku. V březnu by měla naši práci dokončit a dohlédnout na to, aby se vrátily tam, kam patří.

„Trámy se budou muset naskládat na sebe, udělá se střecha. Jsou tam ještě záklopové malované desky. Takže toto všechno tam musí přijít,“ přibližuje Karin Artouni.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme