V Olomouci je k vidění velkolepý barokní projekt

Už půl druhého měsíce je v Olomouci otevřená výstava „Olomoucké baroko“, vůbec největší v dějinách hanácké metropole. Od zahájení si ji prohlédly asi čtyři tisíce návštěvníků, zájem je ale hlavně ve středu a v neděli, kdy se neplatí vstupné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Duchovní správce olomoucké katedrály P. Ladislav Švirák si prohlíží uzavřenou relikvii sv. Pavlíny

Duchovní správce olomoucké katedrály P. Ladislav Švirák si prohlíží uzavřenou relikvii sv. Pavlíny | Foto: Muzeum umění Olomouc

Osm set exponátů je vystaveno ve třech výstavních domech v centru Olomouce – ve Vlastivědném a Arcidiecézním muzeu a v Muzeu moderního umění, jehož prostory procházela reportérka Českého rozhlasu s kurátorem výstavy Ondřejem Jakubcem.

„Teď míříme do hlavní výstavní prostory Muzea moderního umění, takzvaného trojlodí, kde jsou vystavena nejexkluzivnější díla,“ popisuje Jakubec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková procházela výstavu Olomoucké baroko s kurátorem Ondřejem Jakubcem

Podle něho je výstava ojedinělým projektem, který tu v takovém rozsahu dlouho nebyl. „Já osobně si nepamatuji, že by se v Olomouci tak velká výstava uskutečnila.“

Olomouc je mezi znalci považována za učebnici baroka. Ty nejzásadnější výtvory jsou teď na výstavě, včetně modelu Sloupu Nejsvětější trojice, který je zapsaný na seznamu UNESCO.

„Je to dílo místních sochařů, kameníků a umělců, ale na druhé straně je to skutečně evropské dílo. Tento sloup je v podstatě poslední z řady těch velkých čestných sloupů, které se budovaly od 17. století, a stojí na konci evropské tradice,“ zařazuje objekt Jakubec.

Kromě obrazů a soch jsou v dalších částech výstavy 300 let staré glóby a rozměrný gobelín „Odpočinek na útěku do Egypta“ z konce 17. století.

P. Troger, Sv. Petr, 30. l. 18. stol. | Foto: Muzeum umění Olomouc

„Pochází z rezidence olomouckého biskupa. K tomu máme zajímavou dokumentaci – víme, že Olomouc navštívil na konci 17. století polský král Jan III. a obdivoval tamní výzdobu, obrazové sbírky a také gobelíny a prohlásil, že takový palác by klidně mohl stát v Římě,“ říká Jakubec.

Vzácný relikviář svaté Pavlíny

Jedním z nejvzácnějších exponátů je relikviář i s relikviemi patronky Olomouce svaté Pavlíny. Stojí v potemnělé místnosti „Je to schválně, protože není vhodné vystavovat relikvie jako standardní exponáty, tak jsme vytvořili prostor, který zachovává pietní vztah k oné relikvii,“ vysvětluje Jakubec.

Svatá Pavlína byla v baroku hlavní olomouckou světicí, patronkou města a ochránkyní proti moru. „Tomu také odpovídaly umělecké zakázky, mezi nimi je luxusní tento relikviář. Na takové výstavě je k vidění vůbec poprvé.“

Na pozlacené sošky andílků a nebo na křtitelnici z kostela na svatém Kopečku sahat návštěvníci nemohou, ale protože jsou exponáty velkoryse rozmístěny volně v prostoru, mohou si je důkladně prohlédnout. A to až do 27. března.

Michaela Vetešková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme