V Plzni lidé protestovali proti zbourání kulturního domu

Asi 150 lidí dnes v Plzni protestovalo proti demolici kulturního domu Inwest. Jeho majitel jej chce nechat zbourat a postavit místo něj obchodní centrum. Protestní průvod prošel centrem města a před kulturním domem skončil koncertem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti zbourání kulturního domu v Plzni. | Zdroj: ČTK

„Myslíme si, že na místě by nemělo vzniknout další obchodní centrum,“ poznamenal Martin Marek ze sdružení Kultura vítězí, který se rovněž pochodu zúčastnil. Podle něj už mají obyvatelé Plzně obchodů dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Marek ze sdružení Kultura vítězí v pořadu Stalo se dnes.

Město chce ale majiteli uložit určitá omezení, jak by mělo nové nákupní centrum vypadat. To ale podle Marka nestačí. „Toto ustanovení je právně nevymahatelné,“ vysvětlil. Rád by, aby místo dalších obchodů zůstala v místě kultura.

O demolici kulturního domu už je ale patrně rozhodnuto. Poslední naděje zastánců budovy zhatili počátkem června památkáři, když nepodpořili snahy prohlásit stavbu z roku 1986 za památku. "Je to soukromý vlastník pozemku a objektu, my jsme povinni respektovat soukromá práva. Jde o to, jak lze najít nějaký soulad mezi zájmy investora a zájmy města ve vztahu k dalšímu rozvoji," řekl primátor Plzně Martin Baxa.

Jeden z největších domů kultury v tehdejší ČSSR má kapacitu sálu 2000 lidí. Konají se tam koncerty, maturitní plesy, módní přehlídky, veletrhy a konference. V obří stavbě sídlí také Divadlo Miroslava Horníčka a řada obchodů, které už pronajaté prostory opustily nebo do konce června opustí.

Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme