V Praze je k vidění první retrospektivní výstava Adolfa Wölfliho

Galerie hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu připravila první českou retrospektivu originálního švýcarského umělce Adolfa Wölfliho. Wölfli se věnoval umění, i když skoro celý svůj život prožil v psychiatrické léčebně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wölfliho obraz Helvécie = Velkovelkocísařovna, jezerní růže Velkoveleboha Otce

Wölfliho obraz Helvécie = Velkovelkocísařovna, jezerní růže Velkoveleboha Otce | Zdroj: ČTK

Narozdíl od jiných Wölfliho výstav ve světě má ta pražská také zvuk. O něj se postaral Miroslav Černý spolu s výtvarníkem a performerem Petrem Niklem.

„Začali jsme se dívat na kresby, začali jsme je studovat. Kresby jsou mimořádně emočně nabité, vytvořené z toho přetlaku, který v sobě Adolf Wölfli určitě dusil, a tužbami, sny, představami, které se mu honily v hlavě. Zvukově se to dá doprovodit v mnoha rovinách a jakkoliv. Toto je pouze náš, nebo především Miroslava Černého, subjektivní pohled,“ říká Petr Nikl.

Adolf Wölfli prožil většinu svého života v léčebně pro duševně nemocné. Přesto se náruživě věnoval umělecké tvorbě. Nedá se zaškatulkovat a právě proto je mimořádně působivá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela Eva Rajlichová

„Zaujme vás od prvního okamžiku, kdy uvidíte nějakou Wölfliho kresbu tužkou nebo jeho koláž. Zaujme vás to tolik, že máte chuť dál číst jeho významy, dál sledovat jeho dílo a jeho životní osudy,“ vysvětluje Karel Srp z Galerie hlavního města Prahy.

Celoživotní dílo Adolfa Wölfliho, který zemřel v roce 1930, se jmenuje Obří stvoření svatého Adolfa. Wölfli v něm zachytil svůj vlastní vnitřní svět, pro něj vytvořil propracovanou soustavu čísel, bytostí i vynálezů.

„Když říkám vlastní, myslím tím velmi osobitý. Vytvářel svůj svět z věcí, které i my běžně známe, ale když se pak podíváte na jeho obrázky, zjistíte, že všechny ty věci jsou použity v úplně opačném významu a pronikají na nás ze všech možných směrů,“ dodává jedna z autorek instalace Ivana Brátková.

Pozoruhodný důkaz o tom, že vnitřní svoboda se nedá omezit ani zdmi psychiatrické léčebny, můžete navštívit v Domě U Kamenného zvonu až do 27. května.

Eva Rajlichová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme