V Praze začíná výstava Andy Warhol a Československo

Je známý po celém světě, byl původem z Československa, ale nikdy se do něj nepodíval. Přesto jsou v jeho tvorbě znát známky jeho původu a vztahu k vlasti jeho rodičů. To je také téma výstavy, která právě dnes začíná v galerii Dvorak Sec Contemporary v Dlouhé ulici v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andy Warhol: Elektrické křeslo, 1971 (sítotisk, 89,9 x 121,6 cm)

Andy Warhol: Elektrické křeslo, 1971 (sítotisk, 89,9 x 121,6 cm) | Foto: Národní galerie Praha

Výstava s názvem Andy Warhol a Československo potrvá do 27. února. Kurátorem výstavy je Rudo Prekop, který před dvaceti lety založil muzeum tohoto umělce v Medzilaborcích.

Během práce na muzeu si Prekop uvědomil, kolik souvislostí existovalo mezi jeho tvorbou a středoevropským prostorem.

"Ty perly jsme nacházeli v rodinných archivech, protože Andyho máma, Julia Warhola, byla vlastně tím celoživotním garantem, tím přemostěním mezi starou domovinou a novým americkým světem," popisuje zdroj inspirace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí ateliéru studiové fotografie FAMU, kurátor výstavy Andy Warhol a Československo a spoluautor stejnojmenné publikace Rudo Prekop ve studiu Rádia Česko.

Zmínil také, že Julia mluvila celý život na Andyho svým rusínsko-východoslovenským dialektem. On jí odpovídal anglicky. Andyho matka byla také geniální kreslířkou.

"Čím víc jsem se tím tématem zabýval, tím víc jsem zjišťoval, že syn Andy byl její prodlouženou rukou. Ona byla nositelem toho génia a on ten její dar rozvinul v amerických reáliích," popisuje Prekop.

Andy Warhol se posléze stal ikonou nejameričtějšího umění 20.století: popartu.

V připravované publikaci, která by letos v létě měla vyjít, analyzuje Prekop v poslední kapitole výběr témat, která byla ovlivněna Československem.

Aktuální výstava se skládá ze dvou hlavních částí. V jedné části je vystavováno 25 originálních děl zapůjčených z muzea v Medzilaborcích. Druhá část výstavy, zvaná Pitva knihy, je věnována vznikající publikaci Andy Warhol a Československo.

Martina Mašková, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme