V Praze začíná výstava fotografa Steva McCurryho, autora 'Afghánské dívky'

Na návštěvě v Praze je jeden z nejslavnějších fotografů současnosti Steve McCurry. Na Staroměstské radnici dnes začíná jeho výstava, na které je i slavný portrét „Afghánská dívka“, fotografie z 11. září 2001 nebo snímky ze života mnichů v buddhistických klášterech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steve McCurry, autor slavného portrétu „Afghánská dívka"

Steve McCurry, autor slavného portrétu „Afghánská dívka" | Zdroj: ČTK

Portrét „Afghánská dívka“ se stal jedním z nejznámějších snímků v dějinách fotografie především díky emocionální síle, kterou s sebou nese. McCurry ho pořídil v pákistánském uprchlickém táboře v roce 1994.

Na fotografii zachytil mladou dívku, která právě v afghánské válce přišla o rodiče. Snímek byl poté publikován a otištěn na titulní straně časopisu National Geographic. V tu chvíli se stal nejslavnější fotografií své doby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slavném portrétu ‚Afghánská dívka‘ i síle fotografií mluvil fotograf Steve McCurry s redaktorkou ČRo Markétou Kaňkovou

Steve McCurry se dívku, díky které se celosvětově proslavil, před lety vydal hledat a podařilo se mu ji najít.

„Když jsme tuto dívku po tolika letech našli, doslova mnou zmítalo vzrušení. Hořel jsem zvědavostí poznat, kdo vlastně tato dívka je a co se mezitím stalo s jejím osudem. Zjistil jsem, že se vdala, porodila několik dětí a žila celkem klidným životem,“ popsal setkání McCurry.

„Největším překvapením ale bylo, že i po 20 letech vypadala přesně tak jako kdysi. Ten odhodlaný a silný pohled z její tváře nezmizel,“ dodal.

McCurry fotografoval snad všechny válečné konflikty druhé poloviny 20. století. Do Sýrie, kde válka probíhá v současnosti, se zatím nevypravil. Mluvil ale o způsobu, jakým fotografové tuto válku zachycují.

Na návštěvě v Praze je jeden z nejslavnějších fotografů současnosti Steve McCurry | Foto: ČTK

Zmínil i snímek syrského chlapce, jehož mrtvé tělo bylo minulý týden nalezeno na turecké pláži. Tato fotografie obletěla celý svět a vzbudila silné a rozporuplné emoce.

„Jsem přesvědčený, že tento snímek vyvolal silnou vlnu empatie s uprchlíky. Byl to signál pro lidi i evropské vládní úředníky, aby si uvědomili vážnost situace a možná změnili svůj přístup k uprchlické krizi. Fotka je konfrontovala s hloubkou lidského utrpení a ukázala, že tito lidé potřebují pomoc,“ řekl slavný fotograf McCurry.

„Fotografie je tedy bezpochyby silné médium, které má neuvěřitelně silný potenciál. Na rozdíl od videa nebo filmu se fotografie dokáže vpálit do vědomí a zůstat v něm navěky,“ doplnil.

Na návštěvě v Praze je jeden z nejslavnějších fotografů současnosti Steve McCurry | Foto: ČTK

Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme