V pražském Mánesu vznikají i luxusní kanceláře, z jejich pronájmu by měla být dotovaná galerie

Radikální rekonstrukce budovy pražského Mánesa za 150 milionů korun by měla být hotová koncem roku. Správci Mánesa si přejí v galerii pořádat výstavy světové úrovně a vydělat na ně chtějí mimo jiné pronájmem luxusních kanceláří, které vznikají v prvním patře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začala dvoudenní symbolická okupace výstavní síně Mánes

Začala dvoudenní symbolická okupace výstavní síně Mánes | Foto: Filip Jandourek

Prach ze stavby se usazuje na nových oknech s výhledem na Pražský hrad. Hluk kladiv a vrtaček přehlušuje zvuk Vltavy, která protéká pod budovou galerie. Právě blízkost řeky a atraktivní výhled by měl do Mánesa přilákat nejenom výtvarníky a obdivovatelé umění, ale také firmy.

„Samozřejmě ten dům se musí nějakým způsobem také uživit,“ říká jeden ze členů správní rady Nadace českého výtvarného umění Petr Kuthan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Michaela Vetešková

V prvním patře, kde, jak Kuthan podotýká, byl kancelářský provoz i dříve, by mohlo mít po rekonstrukci sídlo až 15 firem. Jednání s některými zájemci už začala. „Částečně už samozřejmě máme jakési předběžné smlouvy, protože to už je nutné ty zájemce zajišťovat dopředu,“ podotýká Kuthan.

V podzemí Mánesa vzniká francouzská restaurace, v prvním nadzemním podlaží velký výstavní prostor s prosklenou střechou a také kavárna a sociální zázemí.

O Mánesu:
Výstavní síň vznikla v roce 1930 jako součást budovy Spolku výtvarných umělců Mánes podle projektu architekta Otakara Novotného. Čistě funkcionalistická budova nahradila zbourané Šítkovské mlýny a v sousedství jejich pozůstatku – renesanční vodárenské věže – vytvořila jednu z dominant vltavských břehů. Prvou akcí, pořádanou v ještě nehotovém interiéru galerie, bylo v březnu 1930 slavnostní shromáždění k 80. narozeninám prezidenta T. G. Masaryka, který též na stavbu galerie přispěl.

Už v době svého vzniku v roce 1930 si to tak přáli členové zakládajícího Spolku výtvarných umělců Mánes, aby i oni na chod galerie měli peníze.

Správci Mánesa si přejí pořádat v galerii výstavy světové úrovně. Budou mít na co navazovat. Historik umění Zdeněk Felix připomíná třeba mezinárodní výstavu z roku 1932.

„A když si vezmete katalog a přečtete si jména těch účastníků, tak zjistíte, že je to něco jako Who is Who dnešní představy o umění 20. století,“ říká Zdeněk Felix.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme