V rámci Pernštejnského roku představí v Pardubicích pamětní medaile

Letošní rok patří Pernštejnům. Jde o projekt národního památkového ústavu, který začal loni Rokem Rožmberků. Právě letos totiž uplyne 425 let od svatby Polyxeny z Pernštejna a Viléma z Rožmberka, která spojila dva nejvýznamnější šlechtické rody. Perštejnové významně ovlivnili život i na Pardubicku a proto dnes památkáři spolu s Českou mincovnou představují právě tam zlaté a stříbrné pamětní medaile.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora | Foto: Jitka Měřinská

„Pro památkový ústav je výjimečnost,“ zdůrazňuje ředitelka pardubických památkářů Naděžda Pemlová.

Lícové straně medailí vévodí hrad Kunětická hora. Perštejnové ho obývali od roku 1491.

„Je to dominanta kraje, je vidět odevšad tady v té rovině, koná se tu řada akcí,“ vysvětluje historička Žaneta Málková, proč je „Kuňka“, jak místní hradu říkají, nejoblíbenějším výletním cílem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro Ranní Radiožurnál natáčela v Pardubicích Drahomíra Bačkorová

Na druhé straně medaile je znak rodu Pernštejnů. Zasloužili se o nejrozsáhlejší přestavby hradu v pozdně gotickém stylu.

„Medaile mají trojí provedení, jejich autorem je Petr Šťastný z Plzně, mladý talentovaný sochař. Nejcennější z medailí má průměr 37 milimetrů a je to zlatá uncová medaile. Zbylé dvě jsou stříbrná uncová medaile a zlatá čtvrtuncová medaile,“ dodává Málková.

Vydáním medailí Pernštejnský rok prakticky začíná. Jen Pardubice chystají 13 akcí, na jejichž přípravě se podílí 20 institucí a město je podpoří milionem korun.

Simona Bartošová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme