V Římě vystavují fotografie z kanonizace Svaté Anežky

Výstava fotografií Herberta Slavíka ‚Anežský zázrak - Listopad 1989‘ je k vidění v Římě. V prostorách Papežské univerzity svatého Kříže ji zahájil pražský arcibiskup Dominik Duka spolu s ministrem kultury Jiřím Besserem. Fotografie dokumentují účast deseti tisíc Čechu na kanonizaci Svaté Anežky v Římě, kam je pustil komunistický režim deset dní před svým koncem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Jiří Besser a pražský arcibiskup Dominik Dominik Duka zahájili v Římě výstavu fotografií nazvanou Anežský zázrak - Listopad 1989 | Zdroj: ČTK

V Římě se při návštěvě ministra kultury a pražského arcibiskupa uskutečnily i důležité rozhovory, které měly dvě hlavní témata - vývoj jednání o majetkovém vyrovnání s církvemi a přípravy cyrilometodějských oslav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu arcibiskupa Dominika Duky a ministra kultury Jiřího Bessera v Římě sleduje zpravodajka ČRo Vědunka Lunardi

Pražský arcibiskup Dominik Duka se dnešních jednání ministra Bessera přímo neúčastní. O vývoji vztahu církve a státu v České republice hovořil s vatikánskými představiteli už před několika týdny.

„Teze, které se týkají zákona o majetkoprávním vyrovnání, byly přijaty. Splní se tak tužba těch, kteří už po roce 1918 žádali finanční odluku církve od státu. Města, obce, kraje a soukromé osoby budou mít jistotu, že věc byla definitivně vyřešena,“ prohlásil Duka.

Pozvání pro papeže

Arcibiskup potvrdil také pozvání adresované papeži Benediktu XVI. prezidentem České republiky a Českou biskupskou konferencí k návštěvě České republiky u příležitosti mezinárodních a ekumenických cyrilometodějských oslav.

„Tyto oslavy připravujeme ve velké komisi, které se účastní římskokatolická církev i ekumenická rada církví, je tam velká spolupráce s pravoslavnou církví. Je to chápáno nejen jako náboženská slavnost, ale i jako velká kulturní událost,“ řekl Dominik Duka.

Návštěva papeže Benedikta XVI. na Velehradě by se mohla uskutečnit 6.června roku 2013.

Vědunka Lunardi, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme