V Sotheby's bude největší dražba českého umění 20. století

Aukční síň Sotheby's dnes draží na dvě stě prvotřídních obrazů, soch a kusů kubistického nábytku od českých umělců. Podle novinových zpráv jde o největší dražbu českého umění 20. století v Londýně. Valnou část nabídky tvoří sbírka amerického manželského páru Normana a Susanne Hascoeových.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň.jpg

Aukční síň.jpg | Foto: Milan Kocourek

Síň Sotheby's v dražbě nabízí na 200 obrazů, soch a kusů nábytku českých umělců, jako byli František Kupka, Josef Čapek, Otto Gutfreund a Antonín Procházka.

Zájemci si mohli prohlédnout část nabízených artefaktů na výstavách v několika metropolích, mezi nimi v New Yorku a v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skřivánek.mp3

V nabídce je například obraz Františka Kupky Pohyb z let 1913 až 1919. Jeho odhadní cena činí nejméně půl milionu liber.

„Myslím si, že z umělecko-historického pohledu je nejcennější obraz Imperialismus od Františka Foltýna. Srovnatelná věc neexistuje v žádné české veřejné sbírce. To je věc, kterou by se mohla snažit získat Národní galerie. Kupkovy obrazy jsou nádherné pro soukromé sběratele, ale ve veřejných sbírkách se srovnatelné kusy také nabízejí,“ říká šéfredaktor časopisu Art plus Antiques Jan Skřivánek.

Cenový odhad obrazu Imperialismus Františka Foltýna je 120 až 180 tisíc liber. „To je myslím nejvyšší cena, za jakou byl Foltýn prodán. A dá se čekat, že bude velký zájem českých sběratelů,“ dodává Skřivánek.

V aukční síni se očekává tuhý souboj mezi českými sběrateli se zájmem o repatriaci českého umění a mezinárodními sběrateli, kteří aukci považují za příležitost k rozšíření svých sbírek o českou modernu.

Manželé Hascoeovi neměli žádnou vazbu na Česko. Na začátku 90. let začali jezdit do Prahy a oblíbili si český kubismus a poměrně ve velkém množství začali české umění sbírat. „Sbírka vznikla mezi lety 1993 až 1997, kdy pan Hascoe zemřel. Byla to pravděpodobně největší sbírka českého moderního umění mimo území České republiky,“ říká Skřivánek.

Britský tisk očekává překonání několika rekordů.

Milan Kocourek, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme