V Uherském Hradišti vystavují filmové plakáty z Československa a Polska

Výstava ve Slováckém Muzeu v Uherském Hradišti s názvem Konfrontace nabízí návštěvníkům pohled na československé a polské filmové plakáty. Premiéru měla před třemi lety v muzeu kinematografie v Lodži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní filmová škola Uherské Hradiště | Foto: Letní filmová škola, Uherské Hradiště

„Jde o komparační výstavu, která porovnává české a polské plakáty ke stejnému filmu. A tím pádem porovnává plakáty dvou plakátových velmocí, protože takhle autorsky výtvarně se filmové plakáty dělaly především v Polsku a u nás,“ vysvětlil koncept výstavy autor projektu Pavel Rajčan.

Záměrem autorů bylo ukázat, jak si se stejným filmovým plakátem poradili výtvarníci z obou zemí. „Je to snaha porovnat dvě odlišné školy. Diváci mohou vidět 50 dvojic plakátů ke stejným filmům,“ řekl Rajčan a přidal několik postřehů k vystavovaným dílům:

„Polský plakát je obecně více malovaný. Český plakát je pestřejší, protože se mu věnovali typografové, sochaři, fotografové. Jazyk českého plakátu je také pestřejší. Ale úroveň polských plakátů je vysoká a polští autoři jsou veliké hvězdy světového designu.“

Výstava bude v Uherském Hradišti k vidění do 9. září.

Eva Rajlichová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme