V zámku Nebílovy u Plzně vrcholí unikátní obnova nástěnných maleb Antonína Tuvory

Státní zámek Nebílovy na Plzeňsku se může pochlubit největšími nástěnnými malbami Antonína Tuvory v Česku. 850 metrů čtverečních malby, která představuje fantaskní subtropickou krajinu se zvířaty, rostlinami a antickou architekturou, se nachází v Tanečním sále. Nechybělo ale mnoho a z výmaleb by se téměř nic nedochovalo. Jejich obnovu označují odborníci jako unikátní akci a zázrak v oboru restaurování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebílovy - taneční sál

Nebílovy - taneční sál | Foto: Milan Fiala

„Malba v Tanečním sále pochází z let 1790 až 1792, jejím autorem je významný barokní klasicistní malíř Antonín Tuvora, rodák z Mnichova Hradiště, který poměrně často působil ve službách Černínů. Jeho malby jsou hodně realizované v pražských palácích a měšťanských domech,“ představuje malíře kastelán nebílovského zámku Milan Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nebílovském zámku natáčela redaktorka Monika Zettlová.

Zámek byl ve špatném stavu, když se v roce 1968 rozhodlo o sejmutí stropní malby.

„Rozkrájela se na 650 dílů, sňala se, ošetřila a uložila se na regály tady na zámku s tím, až se udělá nová falešná dřevěná klenba, půjde malba zpátky nahoru,“ vysvětluje kastelán.

Klenba v sále se nakonec v 70. letech opravila, nástropní malba se už ale zpět nevrátila. Kastelán o její záchranu a vrácení do sálu bojoval mnoho let. Peníze se nakonec podařilo sehnat a malba se teď po více než 40 letech na strop vrátila. Neobešlo se to ale bez problémů.

V 60. letech minulého století byl zámek Nebílovy určen k demolici, zcela zchátral. V 90. letech ho začal Národní památkový ústav opravovat a od roku 1998 je přístupná opravená přední část zámku. Na restaurování Tuvorovy výmalby se podařilo sehnat pět milionů korun.

„Největším oříškem bylo osazení těch 650 dílů zpátky na klenbu. Když jsme s pracemi začínali, zjistilo se, že dochované kousky maleb jsou ve značně torzálním stavu. Když se sundával i přelep, šlo to i s tou barevnou vrstvou. Musela se tedy udělat nová omítková vrstva, propojit s barevnou a až pak to mohlo přijít nahoru,“ vzpomíná kastelán Milan Fiala a dodává, že se objevil ještě jeden problém:

„Při osazování se zjistilo, že řemeslníci, kteří tu prováděli novou klenbu v roce 1975, vůbec nedodrželi proporce klenby, takže nám části maleb i zbyly. Klenba je dnes daleko nižší, spláclejší a sraženější. Dřív byla daleko vznosnější.“

Nástropní malba už je dnes zrestaurovaná a zpět na svém místě, teď se pokračuje s restaurováním nástěnné výmalby, kterou provádí akademická malířka Karin Artouni:

„Rekonstrukce se dělají tak, aby byly patrné. Úplně nesmíme napodobovat autora. Ten tu měl určitě i pomocníky. Jsou tu patrné rozdíly v rukopise.“

Zámek Nebílovy - opravené vstupní křídlo | Foto: Jana Růžičková

Podle Karin Artouni se už ale všechny plochy obnovit nepodaří: „Támhle je plocha, kde se nezachovalo nic.“

Restaurování nástropní malby a její navrácení zpět na klenbu sálu hodnotí ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec jako v Čechách ojedinělý restaurátorský projekt:

„Já osobně když jsem viděl jednotlivé díly transferu před 15 lety, tak jsem měl za to, že se už nikdy nepodaří sál obnovit a restaurovat. To, že se to nakonec podařilo, je naprosto jedinečná akce, která v tuto chvíli nemá v Čechách srovnání.“

Dokončený Taneční sál s největší nástěnnou výmalbou Antonína Tuvory v Česku uvidí návštěvníci na zámku Nebílovy příští návštěvnickou sezonu.

Zámek Nebílovy - branka do zámecké zahrady | Foto: Jana Růžičková

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme