Vandal poničil v londýnské galerii obraz za desítky milionů dolarů

Nezvyklý útok na mimořádně cenné umělecké dílo zažila prestižní londýnská galerie Tate Modern. Obraz amerického malíře Marka Rothka počmáral mladý vandal černou barvou. Pachatelem je mladý ruský umělec Vladimir Umanets.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tate Modern

Tate Modern | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic, Christine Matthews

Útočník podle očitého svědka před obrazem ze slavné série Seagram dlouho v klidu seděl. Pak načmáral na dílo z roku 1958 několik slov a rychle zmizel. Personál nestačil zasáhnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vandalský čin mladého Rusa popsal londýnský zpravodaj Jiří Hošek

Lotyšského rodáka Rothka považují za jednoho z nejvýznamnějších poválečných malířů. Jeho obrazy se prodávají za desítky milionů dolarů. Podle britských médií jde o nejhorší bezpečnostní incident v historii Tate Modern.

Vandal prý chtěl zvýšit hodnotu díla

Vandalem je mladý ruský umělec Vladimir Umanets, který se hlásí k platformě zvané „yellowismus.“ Podle Guardianu se do Rothkova díla chtěl zapojit a dokonce prý zvýšit jeho hodnotu a přitáhnout pozornost k současnému umění.

Umanets podle svých slov neudělal nic originálního, i Marcel Duchamp nebo Damien Hirst podepsali díla, která nevytvořili.

Mladý Rus tvrdí, že nic neukradl, nic poškodil, a že tudíž nespáchal trestný čin. Šokovalo ho jen, že ho nezadržela po činu ochranka.

Vandal napsal na obraz několik slov černým inkoustem - původně se myslelo, že použil štětec, ale nejspíš to byla jiná pomůcka. Restaurátoři teď řeší, co se vzácným plátnem provést.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Skřivánek, šéfredaktor uměleckého měsíčníku Art+Antiques považuje útočníkovo chování za vandalismus, pro který není omluva

Expertka Julia Nagleová BBC řekla, že nově nanesené graffiti nejspíš půjde odstranit a původní vrstvy malby se nepoškodí. Naštěstí je totiž přesně zdokumentována technika a materiály, které Mark Rothko používal.

Tate Modern zavřeli na kratinkou dobu včera odpoledne po incidentu Je pravděpodobné, že se zvýší počet hlídačů, než že se návštěvníci začnou na díla dívat z uctivé vzdálenosti.

Útoky nejsou záležitostí posledních let

Útočníkovo chování považuje Jan Skřivánek, šéfredaktor uměleckého měsíčníku Art+Antiques, za vandalismus, pro který není omluva.

Jak připomněl, případů útoků na výtvarná díla je celá řada. „Není to jen záležitost posledních let. V roce 1914 jakási Angličanka zaútočila v Londýně na Velázquezův obraz Venuše. Chtěla tím upozornit na věznění a hladovku jedné bojovnice za volební právo žen.“

„Útoky na umělecká díla mají různé motivace. Od toho zviditelnit sama sebe jako umělce, přes politická gesta až po útoky šílenců,“ poznamenal Skřivánek.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme