Vánoce na Pražském hradě: Živý Betlém a tématické výstavy

Na Pražském hradě se dnes odpoledne objeví v tomto roce naposled Živý Betlém. Charitativní projekt Divadla Apropo se koná na volném prostranství u katedrály svatého Víta. Ve Vladislavském sále je k vidění relikviář svatého Maura a v Obrazárně Pražského hradu dílo Klanění tří králů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám sv. Víta | Foto: Tomáš Adamec

Jedinečnou zlatnickou památku ze 13. století relikviář sv. Maura si můžete prohlédnout ve Vladislavském sále Pražského hradu. Podle vedoucího odboru kultury správy Hradu Václava Beránka je o něj obrovský zájem.

K vánočně laděným expozicím patří zejména oltář středověkého holandského mistra Geertgena Klanění tří králů, který je k vidění v Obrazárně Pražského hradu.

„Je to něco mnohem výjimečnějšího, než jsou obvyklé vánoční výstavy betlémů. Je tady dílo, které patří k tomu nejvýznamnějšímu z nizozemské malířské školy z 15. Století,“ vysvětluje Beránek, proč stojí za to expozici navštívit.

Na prostranství u Zlaté brány chrámu svatého Víta má dnes derniéru inscenace, která se opírá o klasický příběh narození Ježíše Krista. Představení Živý Betlém je doplněné také o netradiční vánoční koledy.

Výtežek putuje jako každý rok na konto Pomozte dětem. Asi 20 minutové představení začíná v 15 a v 16 hodin.

„Už od začátku přicházíme ve třech malých průvodech, tak, jako před 2000 lety v Betlémě k jeskyni. Kdo by se chtěl k jesličkám vypravit jako tenkrát s některými postavami, tak se může přidat,“ řekl režisér Filip Jan Zvolský.

Panna Marie s Josefem a anděly půjdou od hlavní brány katedrály, od baziliky svatého Jiří vyrazí tři králové a napříč třetím nádvořím, na kterém se inscenace hraje, půjdou pastýři s děvečkami.

Pavla Dluhoschová, Zuzana Filípková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme