Ve Šternberku odkryli zpod sazí nástěnné malby z doby baroka

V kostele ve Šternberku na Olomoucku skončily rozsáhlé a také neobvyklé opravy interiéru. Díky nim si mohou lidé poprvé po více než osmdesáti letech prohlédnout vzácné fresky, které se skrývaly pod sazemi. Opravy kostela, který je součástí bývalého augustiniánského kláštera, stály kolem 25 milionů korun. Většinu peněz se podařilo získat z takzvaných Norských fondů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám Zvěstování Panny Marie ve Šternberku

Chrám Zvěstování Panny Marie ve Šternberku | Foto: Římskokatolická farnost Šternberk

Kostel Zvěstování Panny Marie je jednou z dominant Šternberka. Jeho vnitřní prostory zdobí barokní fresky moravského malíře Františka Antonína Šebesty-Sebastiniho. V roce 1927 ale začaly v kostele hořet varhany a požár fresky pokryl sazemi. Vidět je tak až do dnešního dne nikdo nemohl.

Restaurátory čekala nelehká práce. Fresky a štuky totiž zabírají v kostele přes tři tisíce metrů čtverečních.

„Původní němečtí obyvatelé neviděli stav před požárem a bohužel už zemřeli. Čekalo se několik generací, až se kostel rozzáří barevností z konce 18. století,“ říká koordinátor oprav Marián Marghold.

V kostele se také opravily varhany, okna a osvětlení.

Oslavy k ukončení oprav zahájí v 11.hodin ve Šternberku arcibiskup Jan Graubner. Odpoledne a večer se v kostele konají koncerty a v 17 hodin mše. Oslavy potrvají až do neděle.

Radka Kvasničková, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme