Ve Vídni je k vidění dílo Michelangela Buonarottiho

Michelangela Buonarottiho zná většina lidí jako autora nástropní klenby Sixtinské kaple. Jenže italský mistr se proslavil i svými kresbami. Těch se dochovaly stovky. Ty nejlepší z nich můžete vidět až do 9. ledna ve vídeňské galerii Albertina. Vybraná díla pocházejí ze sbírek 30 muzejních institucí z Evropy i zámoří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michelangelo Buonarroti: Stvoření Adama

Michelangelo Buonarroti: Stvoření Adama | Foto: public domain

Podle kurátora výstavy Achima Gnanna je kresba pro Michelangela základem tvorby, nejen vedlejší produkt. Slouží mu jako podklad pro malbu, fresky i sochy. „Přípravná kresba byla po celé 15. století základem prvního nápadu i postupných fází realizace, ať už to byla kresba nebo socha. Kresba byla základem přípravné fáze a často zůstala definitivním modelem,“ vysvětluje kurátor sbírek starého umění Národní galerie v Praze Petr Přibil.

Přestože Michelangelo sám sebe považoval spíše za sochaře, už jeho vrstevníci vnímali jeho malby za vrchol renesance. Podle Přibila to bylo dáno jeho přístupem k tvorbě díla: „Vždycky nás překvapí svou velkorysostí a monumentalitou. Nepochybně to bylo dáno jeho ustrojením, protože on promýšlel nejen realizaci svých výsledných děl, ale podílel se i na konceptu. Stál u ideje i u závěru a promítala se do toho jeho osobnost.“

Hlavním motivem ve Vídni vystavených kreseb je lidské tělo, zejména mužské. „Michelangelo, který byl zřejmě bytostně sochařem, tak jak to vidíme, vyrůstal v neoplatónském prostředí. Jak vidíme například na freskách v Sixtinské kapli, tak lidské tělo nebo člověk je mu protějškem stvořitele, takže ho zobrazuje v monumentální, heroické formě,“ dodává Přibil.

Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme