Ve Vídni se sešli Klimt, Kupka, Picasso a ti druzí. Belveder vystavuje světový kubismus

Portréty, postavy, výjevy z přírody i běžného života sestavené z větších nebo menších geometrických tvarů. Takový způsobem malovali obrazy nebo vytvářeli své sochy třeba Pablo Picasso, Otto Gutfreund, Josef Čapek, Bohumil Kubišta, Václav Špála nebo Emil Filla. Díla těchto a dalších představitelů kubismu a formalismu jsou až do června k vidění v dolním pavilonu paláce Belveder ve Vídni na výstavě Klimt, Kupka, Picasso a ti druzí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palác Belveder ve Vídni | Foto: Pavel Novák

Podle kurátora výstavy Alexandra Klee se autoři vystavovaných děl, kteří se narodili na území Rakousko-Uherska, nedají zahrnout do jednoho uměleckého proudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V paláci Belvedere ve Vídni začala výstava Klimt, Kupka, Picasso a ti druzí. Navštívil ji reportér Pavel Novák

Třeba František Kupka byl samostatným fenoménem. Čeští kubisté rozvíjeli kubismus francouzský. Maďarští formalisté zase zasazovali styl do mezinárodního rámce. Všechny umělce ale spojuje cit pro geometrické tvary, které ve své tvorbě používali.

„František Kupka je jedním z nejvýznamnějších představitelů formalismu,“ říká Alexander Klee a ukazuje na Kupkův obraz s cyklu Protihodnoty, který je jako jediný za sklem. Jeho majitel si nepřeje, aby se ho kdokoli, třeba jen náhodou dotkl.

Josef Čapek - Figura | Foto: Pavel Novák

Část vystavených obrazů Františka Kupky zapůjčila vídeňskému Belvederu Národní galerie, jeden obraz také Muzeum Kampa, několik děl přijelo z Paříže.

„Chceme lidem otevřít oči a ukázat umění podunajské monarchie, na které se musíme dívat z úplně jiného úhlu. Ne jako na abstraktní umění. Je to formalismus. Není to ani figurální umění a není to ani abstrakce,“ vysvětluje Alexander Klee.

Picasso - Fernande Olivier | Foto: Pavel Novák

„Jedním z vynikajících a velmi pozitivních rysů této výstavy je podle mne to, že kolegové z Česka a Maďarska byli velmi vstřícní. Všechna muzea v Česku byla velmi ochotná pomoci nám připravit tuto výstavu,“ dodává Klee.

Ve vídeňském Belvederu je výstava Klimt, Kupka, Picasso a ti druzí otevřená až do 19. června.

Pavel Novák, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme