Veletrh umění v Hongkongu vyjadřuje podporu Aj Wej-wejovi

Veletrh umění ArtFair 2011, na kterém je zastoupeno 260 galerií z 38 zemí světa. Mezi exponáty nechybí ani dílo Aj Wej-weje, světoznámého umělce, kterého začátkem dubna zadržela čínská policie. Jeho propuštění proto žádají Spojené státy, Evropská unie i mnohé mezinárodní organizace. Podle Pekingu jde ale o zasahování do vnitřních záležitostí země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělci vyjadřují na veletrhu v Hongkongu podporu Aj Wej-wejovi

Umělci vyjadřují na veletrhu v Hongkongu podporu Aj Wej-wejovi | Zdroj: Reuters

Před zastoupením Čínské lidové republiky v Hongkongu to vře. Demonstranti požadují propuštění Aj Wej-weje a v rukou také drží jeho fotografie:

Na místě jsou stovky policistů, nikdo ale nezasahuje. Protest totiž probíhá v Hongkongu, jediném místě v rámci celé Číny, kde je něco podobného možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše z veletrh umění v Hongkongu, kde umělci vyjadřují podporu Aj Wej-wejovi

Podporu známému umělci také vyjadřují tisíce dalších lidí, kteří se podepisují pod výzvu za umělcovo osvobození. V těchto dnech se k nim navíc přidali i výtvarníci a galeristé, a to na právě probíhajícím veletrhu umění Art Fair 2011.

„Přivezli jsme Aj Wej-wejovo dílo nazvané Mramorová paže vytvořené v roce 2007. S tímto čínským umělcem navíc dlouhodobě spolupracujeme, proto jsme se rozhodli ho vystavit i tady v Hong Kongu,“ vysvětluje Karin Seiz ze švýcarské galerie Urs Miele, která mimochodem má svou pobočku i v Pekingu.

Aj Wej-weje tak prý nebylo ani možné nepřivézt. „Protože jde o významného malíře a je důležité jeho dílo vystavit, a to i přesto, že on sám nyní nemůže za sebe mluvit,“ dodává Karin Seiz.

Gesto se zdviženým prostředníkem je jasně srozumitelné i návštěvníkům výstavy, kteří kvůli Aj Wej-wejovi míří právě do švýcarské galerie.

„Rozumím tomu, co se děje v Číně. Jde evidentně o reakci na dění ve světě, konkrétně v některých arabských zemích a vláda v Pekingu prostě má strach. Jinak ale samozřejmě zadržení Aj Wej-weje je ubohé,“ říká asi 30tiletý muž ze Šanghaje.

Aj Wej-Wej, čínský umělec a disident | Foto: Reuters

Solidární s Aj Wej-wejem, zadržovaným už od 3. dubna na neznámém místě, pak vyjadřují i jeho kolegové, kteří v bývalé britské kolonii také prezentují své práce.

„Tady máte zobrazeného Mao Ce-tunga. A pokud chcete zjistit, zda je tato stojüanová bankovka pravá, podíváte se proti světlu a spatříte zakladatele komunistické Číny, který je šedý. No a já se tím snažím vysvětlit, jaký ve skutečnosti byl, tedy že ho nezajímal ekonomický rozvoj a rozkvět země. Vše bylo šedé jako on a jeho vláda,“ ukazuje známý čínský malíř Chuang Žuej obří dílo představující nejznámější čínskou bankovku.

Situace jako po masakru na Ťien-an-men

Právě Mao Ce-tung je přitom odpovědný za smrt milionů lidí. Čínské vedení se k němu přesto dodnes hlásí, ze současných představitelů pak nejotevřeněji prezident Chu Ťin-tao, a to při vojenské přehlídce konané před dvěma lety u příležitosti 60. výročí vzniku ČLR.

V nejlidnatější zemi světa jsou navíc stále porušována základní lidská práva a současné zatýkání aktivistů, disidentů a právníků někteří pozorovatelé přirovnávají k situaci po masakru na Ťien-an-men v roce 1989.

A dosavadním vyvrcholením snahy umlčet všechny opoziční hlasy bylo i zatčení Aj Wej-weje: „Ti, co jsou u moci, chtějí ukázat, že skutečně vše ovládají, že mají Čínu pod kontrolou. I proto zadrželi Aj Wej-weje, který je samozřejmě jedním z nás. I proto svorně voláme: Svobodu pro Aj Wej-weje.“

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme